energjetike

Ikën kriza energjetike, KESH fiton 12 mln euro në janar

Hidrocentralet e Drinit po prodhojnë energji elektrike që nga mesi i muajit nëntor, jo vetëm për të furnizuar vendin, por edhe...

Kriza energjetike, Von der Leyen: 1 mld euro mbështetje për Ballkanin Perëndimor

Presidentja e KE, Ursula von der Leyen thotë se Komisioni Europian do të miratojë një paketë me vlerë 1 miliard euro...

Kriza energjetike, Von der Leyen: BE 80 mln euro grante për Shqipërinë

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von Der Leyen tha se Bashkimi Europian do të ndihmojë në mënyrë të drejtpërdrejt Ballkanin Perëndimor...

Hungaria është kundër propozimit të KE-së për krizën energjetike

Hungaria nuk i mbështet propozimet e Komisionit Evropian për të luftuar krizën energjetike dhe këmbëngul që të gjitha vendimet për këto...

Europa në krizë – po Franca si ia doli të mos preket thuajse fare?

Si ja doli Franca të jetë mbase i vetmi shtet europian që s’u prek thuajse fare nga kriza? Kush do ta kishte...

Kriza energjetike; Franca plan për çdo skenar, Gjermania gati centralet bërthamore

Qytetarëve francezë u kërkohet të reduktojnë përdorimin e energjisë në muajt dhe javët e ardhshme për të shmangur rrezikun e shkurtimeve...

Gjermania jep 65 miliardë euro për të përballuar krizën energjetike

Gjermania ka njoftuar një paketë masash prej 65 miliardë eurosh për të lehtësuar kërcënimin e rritjes së kostove të energjisë, ndërsa...

Opsionet energjetike të BE-së, unioni i ndarë mes çmimit kufizues dhe atij unik

Tregu energjetik i BE-së do të marrë një pamje të re. Pas muajsh të tërë me çmime stratosferike, presidentja e Komisionit...

Balluku: Në fund të vitit hapim tregun e lirë të energjisë

Përveç Kaskadës se Drinit, e cila prodhon sasinë me të madhe të energjisë në vend, Shqipëria po punon për burime të...

Kina nuk ka plane konkrete për të marrë asetet energjetike ruse

Gjigandi shtetëror kinez i naftës dhe gazit, CNOOC, thotë se nuk ka plane konkrete për të marrë investimet ruse në energji...

Si po e menaxhon qeveria krizën energjetike, sipas ekspertëve

Vendi ynë është përfshirë në krizë energjetike, kryesisht prej luftës në Ukrainë. Ekspertët në emisionin Mirëmëngjes në Euronews Albania, analizojnë mënyrën...

Si ka ndikuar rritja e çmimeve në Evropë?

Çmimet e naftës, gazit dhe ushqimeve janë rritur në nivele rekord në shumë shtete evropiane. Kjo situat  nisi pak ditë pas...

BE planifikon shkëputjen nga gazi rus, Italia në pararojë

Për BE-në ka ardhur koha t’i japë fund varësisë nga gazi rus. Teksa lufta në Ukrainë vazhdon, blloku po përballet me...

Kriza energjetike, Civici: Nëse gjendja përkeqësohet do të kemi rritje çmimi

Ditët e fundit, e gjithë Evropa po vuan pasojat e luftës Rusi-Ukrainë. Kryeministri Rama lajmëroi se jemi në krizë energjetike dhe se...

KESH shpenzon 800 mijë lekë në vit për të monitoruar mediat

Korporata Energjetike Shqiptare do të harxhojë 800 mijë lekë për të monitoruar gazetat, portalet dhe televizionet. Për këtë arsye KESH ka hapur...