gjermani

Gjermania druhet se reduktimi i gazit nga Rusia mund të bëhet i përhershëm

Furnizimi me gaz natyror rus në Gjermani nëpërmjet tubacionit Nord Stream 1 të Detit Baltik është ndërprerë për 10 ditë për...

Gazjellësi Nord Stream 1 ndërpret furnizimin për 10 ditë, Europa e shqetësuar

Nord Stream 1, gazsjellësi më i madh i vetëm që transporton gazin rus në Gjermani, nis sot të ndërpresë rrjedhjen për...

Orare për ujin e ngrohtë në Gjermani, kufizohet ndriçimi në rrugë, shkak kriza

Gjermania vendos të reduktojë përdorimin e ujit të nxehtë, po kufizon ndriçimin e dritave në rrugë, pasi po ndihet gjithnjë e...

Gjermania rrit eksportet drejt Rusisë

Pavarësisht sanksioneve të Perëndimit, Gjermania ka rritur eksportin e produkteve të saj në Rusi. Të dhënat e Zyrës Federale të Statistikave tregojnë...

Scholz: Ukrainës mund t’i garantojmë siguri, por jo si vend anëtar i NATO-s

Kancelari gjerman, Olaf Scholz deklaroi se Gjermania po diskuton me aleatët, në lidhje me garancitë për sigurinë që mund t'i ofrohet...

Arti përballë realitetit, artisti rom ngre “Foletë” në Gjermani

Sead Kazanxhi është artisti nga komuniteti rom që përfaqëson Shqipërinë në ekspozitën shumë të njohur "Dokumenta", që bëhet një herë në...

Zv.kancelari gjerman: Mungesa e gazit mund të shkaktojë krizë ekonomike

Zëvendës kancelari gjerman, njëherësh Ministri i Ekonomisë, Robert Habeck paralajmëroi këtë të hënë se mungesa e gazit gjatë dimrit në Evropë...

Liderët e G7-s në Gjermani, konfirmohet mbështetja për Ukrainën

Fillimisht me foto dhe më pas në tryezën e rrumbullakët, liderët e 7 vendeve më të industrializuara të botës u takuan...

Gjermania aktivizon fazën e dytë të planit për furnizimin me gaz

Gjermania ka aktivizuar fazën e dytë të planit të saj të emergjencës për furnizimet me gaz natyror, duke thënë se vendi...

Gjermania do të trajnojë ushtarët ukrainas, por si?

Ushtria gjermane po planifikon të trajnojë ushtarët ukrainas në Sistemin e Raketave të Shumëfishta Launch Mars II, tha të mërkurën në...

Gjermania planifikon rikthimin e disa prej masave anti-COVID në vjeshtë

Gjermania po planifikon rikthimin e disa prej masave kundër koronavirusit. Sipas Schengen Visa Info, ministri gjerman i Shëndetësisë, Karl Lauterbach mund të...

Qymyr në vend të gazit rus, Gjermania dhe Austria alternativa për energji

Për shkak të rënies së furnizimeve nga Rusia, në Austri dhe Gjermani është rritur kërkesa për qymyr. Për të shmangur ndërprerjet e...

Gjermania njofton masa të reja për të ulur varësinë nga gazi rus

Gjermania do të marrë masa urgjente për të frenuar varësinë nga përdorimi i gazit rus. Ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck se...

Osmani: Kosova është e bekuar me mbështetjen nga kancelari Scholz

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kancelarin gjerman Olaf Scholz në kuadër të Samitit të krerëve të shteteve të...

Cili shtet ka shoferët më të këqinj në Europë?

Një studim i porositur nga operatori rrugor francez Vinci Autoroutes ka bërë disa zbulime mjaft interesante këtë fillim sezoni veror. Duhet thënë...

Në cilat shtete mund të punosh vetëm 4 ditë në javë?

E famshmja javë 4-ditore! Sa shumë është folur për të këto kohë. Të shumtë janë ata që e duan dhe luten për...