gjirokastër

“Të fiksuar pas vënies së zjarreve”, Shalari: Në Gjirokastër janë kapur 5 “piromanë”

Pëllumb Shalari drejtues i policisë për mbrojtjen nga zjarri  tha në një intervistë për “Good Moorning Albanians, se vitin e kaluar...

Zjarrëfikësit e Gjirokastrës trajnojnë qytetarët për zjarret

Jemi në sezonin e verës dhe temperaturat e larta, në rritje dita-ditës, favorizojnë edhe zjarret. Shumë prej tyre ndodhin në mënyrë të qëllimshme...

Bizneset në Gjirokastër marrin studentë për të plotësuar vendet e lira

Punësimi i të rinjve në sektorin e turizmit në Gjirokastër mundëson ecurinë e një shërbimi cilësor në qytetin e gurtë. Ndërsa...

Festivali Folklorik i Gjirokastrës, ministrja Margariti jep detaje

Festivali Folklorik i Gjirokastrës do të rikthehet më 24 qershor. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti tha në një intervistë për Euronews...

Zonat rurale, ‘ofertat’ e reja për turistët në Gjirokastër

Zhvillimi i turizmit të qëndrueshëm e ka bërë të domosdoshme zgjerimin e guidave dhe ofertës turistike për vizitorët vendas dhe të...

Ambasadores Yuri Kim i dorëzohet “ Çelësi i qytetit” në Gjirokastër

Gjatë një vizitë në qytetin e Gjirokastrës ambasadores amerikane Yuri Kim i është dorëzuar “Çelësi i qytetit”. Në pritjen e zhvilluar...

Aktiviteti “tradita -fest”, punimet e nxënësve në pazar gjallërojnë Gjirokastrën 

Aktiviteti " Tradita -Fest", i organizuar nga shkollat e Gjirokastrës ka gjallëruar këtë fundjavë zonën muzeale në qytetin e gurtë. Në vitrinat...

Festivali Folklorik Kombëtar, 40 grupe nga Gjirokastra ndezin atmosferën

40 grupe folklorike me mbi 300 këngëtarë dhe valltarë morën pjesë në koncertin seleksionues që po mbahet në qarkun e Gjirokastrës...

Turistë ka, por s’ka punëtorë/ Bizneset në Gjirokastër në kërkim të stafit

Gjirokastra vizitohet gjithnjë e më shumë nga turistët. Numri i tyre për këtë vit kapi shifrën e 30 mijë vizitorëve. Por operatorët...

PS fitoi 6 bashki në qarkun e Gjirokastrës, Kumbaro: Do lexojmë edhe votat kundër

Drejtuesja e qarkut të Gjirokastrës Mirela Kumbaro prezantoi 6 kryetarët e bashkive që u fituan nga PS në këtë qark. Kryetari i...

Ansambli Popullor në Gjirokastër, turneu sjell këngë dhe valle nga të gjitha trevat

Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore ka nisur nga Gjirokastra turin e tij në jug të vendit. Me këngë dhe valle...

“Bodybuilding Natyral” në Gjirokastër, 20 sportistë nga jugu garuan në dy kategori

Në Gjirokastër është zhvilluar edicioni i 11-të, i Kampionatit Kombëtar të Bodybuilding Natyral. Pjesëmarrës në këtë event të veçantë ishin rreth...

Fluturime me parashutë në Gjirokastër, pilotë nga gjithë bota dhurojnë spektakël

Fluturimet me parashutë kanë mbledhur në aerodromin e Gjirokastrës 30 parashutistë amatorë nga Italia si dhe të apasionuar pas sporteve të...

Rama nga Gjirokastra: Nuk ka ne dhe ata, duhet votuar puna

Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm në Gjrokastër në kuadër të fushatës elektorale. Në fjalën e tij, Rama nuk e kurseu...

Kabllot si “rrjetë merimangash” vënë në rrezik jetën e qytetarëve në Gjirokastër

Kabllot dhe telat e shërbimeve telefonike, të internetit, apo edhe të energjisë elektrike janë kthyer në shqetësim për banorët në Gjirokastër,...

Tërhiqet nga gara kandidati i Alibeajt në Gjirokastër

Shemsho Lamaj, kandidat i PD-së zyrtare për bashkinë Gjirokastër, është tërhequr nga gara për zgjedhjet e 14 majit. Lajmi është bërë me...