INSTAT

Censi i popullsisë dhe banesave, INSTAT: 8 mijë persona të angazhuar për procesin

Censi i popullsisë dhe banesave në Shqipëri pritet të nisë këtë shtator. Në një intervistë për Euronews Albania drejtoresha e INSTAT,...

INSTAT publikon të dhënat: Tirana me njerëzit më dembelë

Tirana ka nivelin më të lartë të dembelizmit në raport me qytetet e tjera. 42% e kryeqytetasve, nuk janë në marrëdhënie pune,...

INSTAT: Rriten aksidentet si pasojë e sjelljes së këmbësorëve

Të dhënat e Insitutit të Statistikave bëjnë me dije se nga 1 janari deri në 31 mars janë regjistruar 263 aksidente...

Eksperti akuza për INSTAT: Shifrat e qumështit janë më të ulëta sesa prodhohet

Të dhënat zyrtare nga INSTAT referuan se dega e bujqësisë qëndroi në vend-numëro vitin e kaluar, me zgjerim afër 0.06%, ndërsa në vitin...

Bien birësimet në 2021, Instat: 928 fëmijë në kujdes alternativ, 19 u birësuan

Numri i fëmijëve që mbeten pa familje dhe merren nën kujdesin e shtetit ka ardhur në rënie përgjatë viteve 2017-2021. Sipas analizës...

INSTAT për arsimin: Në rënie numri i nxënësve që regjistrohen në shkolla

Shqipëria po tkurret. Raporti i hartuar nga Instituti i Statistikave në lidhje me treguesit e mirëqenies së fëmijëve, adoleshentëve dhe të...

Paga mesatare shkon 66 000 lekë, INSTAT: Rrogat u rritën 11% deri në dhjetor

Paga mesatare mujore bruto për një të punësuar në vendin tonë ka arritur ne 66 mijë lekë. Në dhjetor të vitit...

Rriten hyrje-daljet në Shqipëri, Instat: Në janar erdhën 94.2% më shumë të huaj

Janari i këtij viti ka regjistruar më shumë hyrje-dalje të shetasve shqiptarë dhe të huaj se janari i vitit 2022. Sipas...

Dallimet e shqiptarëve sipas qarqeve, INSTAT: Lezha më shumë papunësi

Instituti i statistikave me anë të vjetarit rajonal statistikor, ka nxjerr në pah se çfarë e identifikon çdo qark. Nëse do të...

INSTAT publikon shifrat, ja dita e javës kur ndodhin më shumë aksidente

84 aksidente rrugore me 119 të plagosur kanë ndodhur përgjatë muajit janar 2023. Në raportin e institutit të statistikave, shohim se shumica...

Popullsia rritet me 1,047 persona, INSTAT: Më shume lindje sesa vdekje në 3 muaj

Popullsia e Shqipërisë është rritur me 1,047 persona në 3-muajt e fundit të 2022, kjo për shkak se numri i lindjeve...

Prioritetet e 2023, Ekonomi: Do përmirësohet cilësia e shërbimeve online

Ministrja e Shtetit për Standardet dhe Shërbimet, Milva Ekonomi në një deklaratë për mediat tha se në vitin 2023 do të fokusohen...

Ulen aksidentet në rrugë, 15% më pak se vitin e kaluar

Numri i aksidenteve rrugore është ulur këtë vit. Nga janari deri në nëntor 1479 njerëz janë përfshirë në aksidente rrugore. Krahasuar me...

INSTAT publikon indeksin e harmonizuar të çmimeve të konsumit

Rritja e çmimeve në Shqipëri, sipas metodës së matjes së Bashkimit Europian rezulton nën mesataren e vendeve të BE. INSTAT publikoi Indeksin...

Deficiti tregtar thellohet në muajin tetor me 45 mld lekë

Eksportet në tetor kapën vlerën e 38 miliardë lekëve, ndërsa importet arritën në 83 miliardë, duke regjistruar bilancin negativ prej 45...

Thellohet defiçiti tregtar, çmimet rrisin vlerën e importeve

Defiçiti tregtar u thellua në muajin shtator me 39 miliardë lekë, ose 11,3 për qind më shumë se gushti.  Nga të dhënat...