ke

Putin kritika Perëndimit: Sanksionet tuaja sollën inflacionin dhe urinë në botë

“Nuk është lufta, janë sanksionet”. Me këto fjalë presidenti rus Vladimir Putin akuzoi Perëndimin se ka shkaktuar inflacionin e lartë që...

Kosova aplikoi në KiE, Vuçiç: Do të mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka reaguar pas aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Europës. Vuçiç është shprehur se do...

Gërvalla dorëzon aplikimin për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dorëzoi të enjtën aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Gërvalla...

Shifrat alarmante, KE forcon ligjet kundër abuzimit me të miturit

Shifrat janë të frikshme. Vetëm në vitin 2021, në mbarë botën u raportuan 85 milionë foto ose video që tregonin fëmijët...

KE: Shënkolli, burg i përkohshëm për të dënuarit me probleme mendore

Në nëntor, qeveria vendosi të mbyllë burgun e Zaharisë ku vuanin dënimin të burgosurit me problem mendore. Të gjithë u trasferuan...

Letonia mbështet anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe KE

Letonia mbështet anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe në Këshillin e Evropës. Këtë e deklaroi presidenti i Letonisë, Egils Levits duke shprehur...

BE paralajmëron sanksione ndaj bankës më të madhe ruse

Bashkimi Evropian planifikon të vendosë sanksione për bankat më të mëdha ruse. Një gjë të tillë e ka konfirmuar presidentja e Komisionit...

KE: Ata që ikin nga bombat e Putinit janë të mirëpritur në Evropë

Komisioni Evropian (KE) ka propozuar aktivizimin e Direktivës për Mbrojtjen e Përkohshme, në mënyrë që të ofrojë ndihmë të shpejtë dhe...

BE i kthen shpinën Serbisë, kritika pas qëndrimit në KiE për Rusinë

Serbia nuk votoi në seancën për pezullimin e Rusisë nga Këshilli i Evropës. Në votimin e tri ditëve më parë Serbia...

Korrupsioni dhe pagërrjedhja, shqetësimet kryesore të KE-së

Korrupsioni në nivele të larta, rrjedhja masive e të dhënave të qytetarëve dhe agjencitë e krijuara së fundmi janë shqetësimet kryesore...

KE mbledh gjobat e vëna Polonisë

KE ka filluar vjeljen e gjobave që Gjykata Evropiane e Drejtësisë i ka vënë Polonisë. Gjoba prej 500 mijë eurosh në...