kosovë

Vuçiç për tensionet në Kosovë: Ishim në prag të fatkeqësisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka folur sërish këtë të martë në lidhje me tensionet e shkaktuar në veri të Kosovës. Vuçiç...

Sveçla: Çdo kërcënim të Serbisë do ta përballojmë me aleatët

Ministri i Puinëve të Brendshme të Kosovës,  Xhelal Sveçla ka akuzuar Serbinë për zhvillimet e fundit në veri. Ai theksoi se çdo...

Rusia po ndihmon Serbinë për destabilizimin e Ballkanit, sipas Kurtit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti zhvilloi këtë të martë një bisedë telefonike me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Kurti informoi...

Petkoviç: Do kërkojmë zgjidhje në Bruksel, askush s’do anulojë dokumentet serbe

Drejtori i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç deklaroi se Beogradi do të kërkojë zgjidhje në Bruksel, pas...

Serbia nuk ka kërkuar ndihmën e Rusisë për tensionet në Kosovë, thotë Moska

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova deklaroi këtë të martë se Serbia nuk i është drejtuar Rusisë me kërkesë...

Dyfishohen rastet me COVID në 24 orët e fundit në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës ka deklaruar se në 24 orët e fundit në vend nuk ka pasur humbje jete për...

Reciprociteti ndër vite, 6 masat që Kosova i vendosi Serbisë që nga viti 2011

Pikat kufitare në Jarinë dhe Bërnjak përplasin Kosovën dhe Serbinë që nga përfundimi i luftës në vitin 1999. Kosova vendosi dy masa...

Hovenier: Vendimet për reciprocitetin të koordinuara me ndërkombëtarët

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë mirëpritur vendimin e liderëve shtetëror të Kosovës për të pezulluar përkohësisht masat e reciprocitetit për...

Kurti: Çdo shqiptar në diasporë është ambasador i yni

Kryeministri Kosovës Albin Kurti mori pjesë në aktivitetin “Karvani i Diasporës” që u ndal të hënën në Komunën e Podujevës. Ai falënderoi...

Zvarritja e dialogut Kosovë-Serbi rrezik për destabilitet, thotë diplomati

Diplomati Wolfgang Petritsch ka thënë se zyrtarët në Kosovë dhe Serbi duhet të çarmatosen verbalisht ashtu që të shtensionohet situata e...

Hapen pikat kufitare në veri të Kosovës | 5 zhvillimet kryesore

Sveçla: Hapen pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak pas heqjes së barrikadave Pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak në veri të Kosovës...

Baton Haxhiu: Kurti i paqëndrueshëm politikisht, të respektonte reciprocitetin

Analisti Baton Haxhiu thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është i paqëndrueshëm politikisht, për shkak se u tërhoq nga vendimi...

Sveçla: Hapen pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak pas heqjes së barrikadave

Pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak në veri të Kosovës janë të hapura për qytetarët dhe liria e lëvizjes është e plotë. Lajmin...

‘Jo veprime të pakoordinuara’, BE: Po ndjekim me shqetësim situatën në Veri

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Peter Stano tha sot se Brukseli po ndjek me shqetësim situatën e krijuar...

Tensionet në Kosovë, Goncharenko: Vuçiç po përdor të njëjtën strategji si Putin

Deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko deklaroi se termi denazifikim po përdoret njëjtë nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ashtu si ai rus, Vladimir...

Deputeti ukrainas për Euronews Albania: Në Kosovë po përsëritet skenari i Putin

Deputeti ukrainas Oleksiy Goncharenko thotë se Rusia qëndron pas Serbisë në lidhje me tensionet e shkaktuara në veri të Kosovës. Në një...