okb

Sulmet në Zaporizhia, OKB: Ukraina rrezikohet nga një katastrofë bërthamore

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka bërë thirrje për t'i dhënë fund menjëherë çdo aksioni ushtarak pranë centralit bërthamor të...

OKB kritika Francës për ndalimin e shamisë në shkolla

Organizata e Kombeve të Bashkuara e ka cilësuar shkelje të Paktit ndërkombëtar për të drejta civile dhe politike, vendimin e Francës...

Bota një hap nga ‘agjësimi bërthamor’, thotë kreu i OKB-së

Kreu i Kombeve të Bashkuara ka paralajmëruar se bota është një hap larg 'asgjësimit bërthamor' dhe përballet me rreziqe të papara...

Përfaqësuesit e OKB-së vizitojnë zonat e prekura nga tërmeti në Afganistan

Përfaqësuesit e OKB-së për Afganistanin kanë vizituar juglindjen e vendit për të diskutuar "dërgimin e shpejtë të ndihmës humanitare" në rajonin...

A do të zgjasë marrëveshja për grurin?

Firmosja për katër muaj e marrëveshjes, e cila do të lejojë transportin e grurit të bllokuar në portet e Detit të...

Ukraina, Rusia dhe Turqia takim me zyrtarët e OKB-së për eksportin e grurit

Delegacionet ushtarake nga Ukraina, Rusia dhe Turqia takohen sot me zyrtarët e OKB-së në Stamboll. Ankaraja ka luajtur një rol kyç në...

8 shtetet që do mbipopullohen në të ardhmen

15 nëntor të 2022, bota pritet të ketë tetë miliardë banorë. Ky është një parashikim i bërë nga Organizata e Kombeve...

Kriza e çmimeve rriti varfërinë, OKB: 90 mijë shqiptarë jetojnë me 5.5$ në ditë

90 mijë qytetarë shqiptarë janë në rrezik për të qenë të varfër, thotë një raport i publikuar nga OKB, sipas të...

Parashikimi i zymtë i OKB-së: Bota do ta humbasë betejën me urinë

Bota po kalon kohë të vështira sa i takon sigurisë ushqimore. Sipas një raporti të hartuar nga 5 agjenci të OKB-së,...

16 milionë njerëz në Ukrainë kanë nevojë për ndihmë humanitare, sipas OKB-së

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) deklaroi se rreth 16 milionë njerëz në Ukrainë kanë nveojë për ndihmë humanitare. Deklarata u dha...

OKB në alarm për drogën, rritet prodhimi dhe konsumi

Numri të varurve nga droga në mbarë botën u rrit me çerekun e tyre në dekadën e fundit, sipas raportit të...

OKB thotë se forcat izraelite qëlluan dhe vranë gazetaren e Al Jazeera

Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut ka thënë se gazetarja e Al Jazeera, Shireen Abu Akleh u qëllua për...

Borrell: Të rritet bashkëpunimi, Xhaçka: Thelbësor partneriteti OKB-BE

  Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell tha se duhet të rritet bashkëpunimi pavarësisht dallimeve. Në fjalën e tij në Këshillin e...

Kriza e refugjatëve, rreth 90 milionë njerëz të zhvendosur me forcë në botë

Kriza e refugjatëve e shkaktuar nga lufta në Ukrainë ka rikthyer vëmendjen në vështirësitë me të cilat hasen njerëzit që detyrohen...

Shqipëria dhe Rusia përplasen në OKB për Ramush Haradinajn

Ambasadori i Shqipërisë në OKB, Ferit Hoxha, si dhe ai rus, rus Vasily Nebenzya, kanë pasur një debat në lidhje me...

Krimet e luftës në Ukrainë, OKB: Ende nuk kemi prova të qarta

Pasi ka vizituar lokalitete të ndryshme të Ukrainës, komisioni i OKB-së që po heton shkeljen e të drejtave të njeriut pas...