perëndimi

Ambasadori rus: Perëndimi është shkaktar për mjerimin e Ukrainës

Ambasadori i Rusisë në Mbretërinë e Bashkuar, Andrey Kelin ka mohuar pretendimet se forcat ushtarake të Moskës kanë kryer mizori në...

Rusia synon t’i japë fund dominimit botëror të Perëndimit, thotë Lavrov

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov deklaroi se linjat e politikës së jashtme ruse janë përditësuar dhe se qëllimi është...

Perëndimi armë Kievit, SHBA: Paratë e oligarkëve rusë për rindërtimin e Ukrainës

Perëndimi po vë në përdorim logjistikën e tij për të dërguar armë në Ukrainë. Partnerët janë angazhuar për të ofruar sisteme...

Kurti: Perëndimi nuk do na izolojë nëse nuk arrihet një marrëveshje me Beogradin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se formimi i asociacionit është i mundshëm, por vetëm pasi të arrihet një marrëveshje...

Perëndimi duhet të shqyrtojë kërkesat e Rusisë për sigurinë, thotë Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë se Perëndimi duhet të shqyrtojë nevojën e Rusisë për garanci sigurie nëse Presidenti Vladimir Putin pranon...

Vuçiç: Kurti mbështetet në forcën e vendeve të fuqishme perëndimore

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mbështetet kryesisht në forcën e vendeve të mëdha dhe...

Daçiç: Nuk mund ta lëshojmë dorën e Rusisë, derisa Perëndimi të na japë tjetrën 

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç tha se Serbia kërkon të gjejë një interes të përbashkët me vendet...

Bota kritikon Rusinë: Tërheqja nga akordi i transportit të grurit, katastrofë

Rusia do të njoftojë zyrtarisht sekretarin e përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres për tërheqjen nga akordi për transportin e drithërave. Lajmin...

‘Kurrë me fashizmin’, Meloni në Parlament: Italia, partner i besueshëm i Perëndimit

Nuk kam pasur kurrë simpati për regjimet, përfshirë atë fashist. Me këtë zotim, Giorgia Meloni ka mbajtur të martën fjalimin e...

‘Evropa si në mesjetë’, Putin fajëson Perëndimin për përçarje në tregun energjetik

Ministrat e Energjisë të Bashkimit Evropian kanë arritur një konsensus të përgjithshëm për të filluar blerjet e përbashkëta të gazit përpara...

Zelenski: Perëndimi të vendosë më shumë sanksione ndaj Rusisë

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski u ka kërkuar vendeve perëndimore që të godasin Rusinë me më shumë sanksione në përgjigje të "një...

Perëndimi dënon planet ruse për referendumet në territoret e pushtuara në Ukrainë

Vendet perëndimore kanë dënuar planet e Moskës për të mbajtur të ashtuquajturat referendume urgjente në pjesë të Ukrainës që janë aktualisht...

Lavrov akuza Perëndimit: Njeh pavarësinë e Kosovës, është ilegale

“Vendet perëndimore në mënyrë të njëanshme e njohin Kosovën si shtet të pavarur, sepse u shkon për shtat”. Kjo është deklarata e...

Lavrov: Perëndimi dhe SHBA-të nuk do ta ndalojnë formimin e një bote shumëpolare

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov deklaroi se vendet perëndimore, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës po kërkojnë...

Vendet perëndimore do të japin edhe 1.5 miliard euro për Ukrainën

Vendet perëndimore të enjten kanë dhënë më shumë se 1.5 miliardë euro në para, pajisje dhe trajnime për të rritur aftësitë...

Sanksionet do shkaktojnë rritje të çmimit të energjisë për Evropën, thotë Putin

Sanksionet e vazhdueshme ndaj Rusisë mund të shkaktojnë një rritje katastrofike të çmimit të energjisë për familjet evropiane. Kështu u shpreh presidenti...