serbi

Zvarritja e dialogut Kosovë-Serbi rrezik për destabilitet, thotë diplomati

Diplomati Wolfgang Petritsch ka thënë se zyrtarët në Kosovë dhe Serbi duhet të çarmatosen verbalisht ashtu që të shtensionohet situata e...

Tensionet në Kosovë, Goncharenko: Vuçiç po përdor të njëjtën strategji si Putin

Deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko deklaroi se termi denazifikim po përdoret njëjtë nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ashtu si ai rus, Vladimir...

Deputeti ukrainas për Euronews Albania: Në Kosovë po përsëritet skenari i Putin

Deputeti ukrainas Oleksiy Goncharenko thotë se Rusia qëndron pas Serbisë në lidhje me tensionet e shkaktuara në veri të Kosovës. Në një...

Petkoviç: Një hap larg konfliktit për shkak të Prishtinës, Kurti i rrezikshëm

Drejtori serb i Zyrës për Kosovën, Petar Petkoviç deklaroi se Veriu ishte një hap larg konfliktit dhe sipas tij, kjo për...

Deputeti i PDK-së: Serbia, e përgatitur për të destabilizuar veriun e Kosovës

Deputeti i Partisë Demokratikë të Kosovës, Xhavit Haliti thotë se koha e luftës dhe e përplasjeve ka kaluar dhe se 1...

Serbia ka të drejtë të mbrojë sigurinë e serbëve në Kosovë, thotë Dodik

Anëtari serb i presidencës së Bosnje Hercegovinës dhe lideri i Aleancës së Social-Demokratëve të Pavarur, Milorad Dodak deklaroi se Serbia ka...

Kremlini i del në krah Serbisë pas tensioneve në Veri

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha sot se Rusia mbështet në mënyrë absolute Serbinë kur bëhet fjalë për situatën aktuale me...

Reciprociteti, Kurti: S’ka vend për tensione dhe destabilizim

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, deklaroi se nuk ka vend për tensione e destabilizim të situatës për shkak të vendimit të...

‘Nuk heqim dorë’, Vuçiç nxjerr hartën e Kosovës me flamurin e Serbisë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç zhvilloi një deklaratë për mediat paraditen e së dielës në Beograd, ku ka folur për çështjet e...

Këshilli i Sigurisë: Reciprociteti me Serbinë do të procedohet pa pengesa

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mblodhi këtë të dielë Këshillin e Sigurisë, për të diskutuar për masat e zbatimit të reciprocitetit...

Reciprociteti me Serbinë, Kurti mbledh sot Këshillin e Sigurisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të mbledhë këtë të dielë Këshillin e Sigurisë. Kurti e konfirmoi mbledhjen gjatë konferencës së të...

Kurti kërkon të zëvendësojë ekzistencën e Serbisë në Kosovë, thotë Petkoviç

Albin Kurtit nuk i intereson reciprociteti, por kërkon të zëvendësojë ekzistncën e Serbisë në Kosovë. Kështu deklaroi të shtunën Drejtori i Zyrës...

Stuhia godit Serbinë, rrugë të përmbytura e pemë të thyera

Stuhia e paralajmëruar me reshje shiu dhe breshër ka goditur pasdite Pomoravljen, Shumadinë, Banatin dhe Sremin. Sipas njoftimit nga RHMZ, stuhitë do...

Petar Petkoviç: Po nisim formimin e Asociacionit

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, tha më 30 korrik se përfaqësuesit e serbëve që jetojnë...

Veriu i Kosovës, mesazhe kundër vendimit për targat dhe dokumentet

Në veri të Kosovës, dy ditë para nisjes së zbatimit të Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e makinave me targa me...

Serbia cilëson ferr vendimin e qeverisë së Kosovës, reagon Besnik Bislimi

Zëvendës kryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka reaguar sa i takon vendimit të qeverisë  për pajisjen e qytetarëve serb me një...