shba

Kryeministri Rama e cilëson ‘të kopjuar’ raportin e DASH për Shqipërinë

Kryeministri, Edi Rama ka reaguar mbi raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit të vitit 2021 për Shqipërinë. Në një postim në Twitter,...

Sanksionet ndaj Rusisë kanë dëmtuar Europën dhe SHBA-të, thotë Putin

Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se refuzimi i vendeve perëndimore për të bashkëpunuar normalisht me Rusinë, ka dëmtuar si vendet europiane...

SHBA: T’i jepet fund pandëshkueshmërisë së politikanëve të korruptuar

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin reformën në drejtësi, në mënyrë që t’i jepet fund pandëshkueshmërisë së zyrtarëve dhe politikanëve të...

Alibeaj: Raporti i DASH tregon se SHBA nuk e mbështet Ramën

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj thotë se raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit (DASH) për korrupsionin, tregon...

Salianji i kërkon Berishës të ndalë sulmet ndaj Yuri Kim

Deputeti demokrat Ervin Salianji i ka kërkuar Sali Berishës të ndalë sulmet ndaj ambasadores amerikane dhe çdo përfaqësuesi të Shteteve të...

Biznesmeni Ndroqi reagon për shpalljen ‘i padëshiruar’ nga SHBA

Biznesmeni, Ylli Ndoqi në një reagim pas shpalljes ‘i padëshiruar’ thotë se vendimi është marrë mbi informacionet të pasakta pasi gjatë...

Nikolla Gruevski mes 7 personave në listën e zezë të SHBA

Zyra e Departamentit amerikan të Thesarit për Kontrollin e Pasurive të Huaja  publikoi të hënën një listë të të sanksionuarve për...

SHBA vendos sanksione ndaj Aqif Rakipit dhe Ylli Ndroqit

SHBA ka sanksionuar financiarisht dy biznesmenët shqiptarë Aqif Rakipi dhe Ylli Ndroqi. Njoftimi është bërë nga Departamenti i Thesarit në Uashington. “Personat...

Britania e Madhe sanksionon politikanët serbë të Bosnjës

Pas SHBA edhe Britania e Madhe ka nisur politiken e sanksioneve ndaj politikanëve të Ballkanit. Pre e sanksioneve britanike kanë rënë politikanët...

BE dhe SHBA kundër kryeprokurorit të ri të Kosovës

Organizatat që merren me monitorimin e sistemit të drejtësisë kanë reaguar pas votimit unanim nga Këshilli Prokurorial i Kosovës për zgjedhjen...

Zbulohet fosili i dinozaurit që jetoi 66 milionë vjet më parë

Shkencëtarët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë zbuluar fosilin e një dinozauri, që mund të datojë 66 milionë vjet më...

Ambasada e SHBA-së mohon negociatat me Berishën

Ish-kryeministri Berisha nuk tregoi emrin e personit që sipas tij është dërguar nga ambasada amerikane për të negociuar për kryetarin e Partisë Demokratike. Euronews Albania kontaktoi...

SHBA vendos këtë javë sanksione të reja ndaj Rusisë

SHBA do të vendosë sanksione të reja kundër Rusisë këtë javë, raporton ‘Reuters’. Këshilltari për sigurinë në Shtëpinë e Bardhë, Jake Sullivan...

Biden: Putin të gjykohet për krime lufte për mizoritë në Ukrainë

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka bërë thirrje për ngritjen e akuzave për krime lufte ndaj Vladimir Putinit. Biden gjithashtu tha se...

Atentat me 6 të vdekur në Kaliforni

Të paktën 6 persona kanë humbur jetën dhe 9 të tjerë janë plagosur nga të shtënat në qytetin Sacramento në Kaliforni...

13-vjet në NATO, Kim: Roli i Shqipërisë si aleat, rritje të vazhdueshme

Roli dhe vlerat e Shqipërisë si aleat i NATO-s vijojnë të rriten në mënyrë të vazhdueshme, u shpreh ambasadorja Yuri Kim...