shba

SHBA përzë 12 diplomatë rusë të OKB për arsye sigurie

Shtetet e Bashkuara kanë dëbuar dymbëdhjetë diplomatë rusë të Kombeve të Bashkuara për arsye të sigurisë kombëtare. Lajmi është konfirmuar nga disa...

Rusia mbyll bursën – çdo të thotë kjo për Moskën?

Banka Qendrore e Rusisë deklaroi mbylljen e Bursës së Moskës të paktën deri ditën e martë – çdo të thotë kjo...

Përditësime LIVE 28 shkurt: Dita e pestë e sulmit rus në Ukrainë

Sot është dita e pestë e luftimeve në Ukrainë që kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një “operacion ushtarak” në mëngjesin...

5 produkte bazë që do të shtrenjtohen si pasojë e luftës në Ukrainë

Lufta në Ukrainë po kërcënon fuqishëm zinxhirin e furnizimit –  i cili kishte nisur të dobësohej që prej fillimit të pandemisë. Rusia...

Këshilli i Sigurimit dërgon çështjen e Ukrainës në Asamblenë e Përgjithshme

Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ka votuar pro dërgimit të çështjes së Ukrainës në Asamblenë e Përgjithshme që do...

Ambasada iu bën thirrje shtetasve amerikanë të “largohen menjëherë” nga Rusia

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Moskë ka paralajmëruar shtetasit amerikanë të premten se duhet të konsiderojnë largimin e “menjëhershëm” nga...

SHBA e quan të papranueshme lëvizjen bërthamore të Putin

Shtetet e Bashkuara i janë përgjigjur urdhrit të Presidentit Putin për vendosjen e forcave bërthamore të Rusisë në një gjendje gatishmërie...

Rusia reagon ndaj sanksioneve të SHBA-së duke kërcënuar hapësirën

Rusia ka kërcënuar SHBA-në duke thënë se sankionet ndaj tyre mund të kenë pasoja të rënda mbi Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar (ISS). Në...

Çfarë është sistemi SWIFT – dhe pse SHBA po heziton ta përdorë kundër Rusisë?

Sanksionet e sistemit SWIFT ndaj Rusisë do të mund ta dërrmonin atë, por Perëndimi do t’i ndjente gjithashtu pasojat. Nëse Rusia do...

Zelensky apel Putinit për dialog

Në një video-mesazh të ri publikuar të premten, Presidenti Ukrainës Volodymyr Zelensky i ka bërë sërish thirrje për dialog homologut të...

“Putini zgjodhi luftën”, Biden shpall sanksione të reja ndaj Rusisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, deklaroi se homologu i tij rus Vladimir Putin mban përgjegjësi të plotë për sulmin...

SHBA sanksionon Nord Stream 2

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka urdhëruar administratën e tij që të vendosë sanksione ndaj operatorit të tubacionit të...

Serbia nën presion mes Perëndimit dhe Lindjes

Kriza në Ukrainë po trondit botën dhe po e vë Serbinë në një situatë delikate. Presioni i BE-së për të mbështetur...

Kosova mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Kosovës do të mblidhet sonte. Bëhet e ditur se në këtë mbledhje do të diskutohet për situatën...

Moska zotohet për ‘përgjigje të fuqishme’ ndaj SHBA-ve

Moska është zotuar për “një përgjigje të fuqishme” ndaj sanksioneve që Shtetet e Bashkuara kanë vendosur kundër bankave dhe individëve rusë. “Nuk...

Rusia ka filluar pushtimin e Ukrainës, thotë Biden

Presidenti amerikan Joe Biden beson se Vladimir Putini po krijon një arsyetim për të shkuar shumë më tej dhe për të...