Siri

“Kontribuoni sadopak”, Rama thirrje solidarizimi pas tërmetit

Kryeministri Edi Rama ka bërë thirrje për qytetarët që të kontribuojnë sadopak për popullin turk dhe atë sirian që është prekur...

Një javë nga tërmetet, vazhdon nxjerrja e të mbijetuarve nga rrënojat e godinave

Një episod i jashtëzakonshëm që nuk shpjegohet dot nga natyra dhe ligjet shkencore. Kështu e kanë përkufizuar nxjerrjen gjallë pas 140...

VIDEO| Vogëlushja 6-vjeçare shpëtohet nga rrënojat 178 orë pas tërmetit

Ekipet e shpëtimit kanë nxjerrë më shumë të mbijetuar nga rrënojat në Turqi. Miray, vogëlushja 6-vjeçare, u shpëtua nga rrënojat e një ndërtese...

Policia arreston persona për dezinformata në lidhje me tërmetin në Turqi

Policia turke ka arrestuar 14 persona të dyshuar se kanë shpërndarë dezinformata në lidhje me tërmetin katastrofik të javës së kaluar. Në...

Der Leyen bisedon me Erdogan, premton mbështetje shtesë për Turqinë

Shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka premtuar se do të forcojë ndihmën për Turqinë, ndërsa vendi po përballet...

Britania dhuron 60 milionë paund për Turqinë dhe Sirinë pas tërmetit

Saleh Saeed, shefi ekzekutiv i Komitetit të Emergjencave të Fatkeqësive, tha se një shumë e madhe e donacioneve për Turqinë dhe...

Më shumë se 34 mijë viktima në Turqi dhe Siri nga tërmeti

Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri, pas tërmetit katastrofik të së hënës, ka arritur në të paktën 34,179 të...

Sot ditë zie në nder të viktimave nga tërmeti në kufirin turko-sirian

Një tërmet tragjik goditi Turqinë dhe Sirinë mëngjesin e së hënës duke shkaktuar mbi 34 mijë viktima dhe mijëra të plagosur. 13...

Rritet drastikisht dhe me shpejtësi të madhe numri i viktimave nga tërmeti

Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri tani ka kaluar 30,000. Tashmë është konfirmuar se vetëm në Turqi kanë vdekur 29605...

Greqia dhe Turqia “ulin gjakrat”, ministrat e Jashtëm mbikëqyrin dëmet nga tërmeti

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias ka vizituar këtë të diel zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, ku është shoqëruar...

Austria dhe Gjermania pezullojnë operacionet e shpëtimit në Turqi

Ushtria austriake dhe ekipet gjermane të shpëtimit kanë pezulluar operacionet e shpëtimit nga tërmetet në Turqi, për shkaqe sigurie. Një zëdhënës i...

Shkon në mbi 28 mijë numri i viktimave nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Më shumë se 28,000 njerëz janë vrarë dhe dhjetëra mijëra janë plagosur pas një tërmeti me magnitudë 7.8 që goditi Turqinë dhe Sirinë...

10-vjeçarja shpëtohet nga rrënojat në Turqi pas 147 orësh 

Një vajzë 10-vjeçare u shpëtua nga rrënojat në provincën Hatay të Turqisë jugore 147 orë pasi tërmeti shkatërrues i së hënës...

Qeveria turke shpall në kërkim ndërtuesit lidhur me tërmetin, 113 urdhër-arreste

Autoritetet në Turqi kanë lëshuar 113 urdhër-arreste në lidhje me ndërtimin e godinave që u shembën si pasojë e tërmetit të...

Varreza masive për viktimat në Turqi e Siri

Buldozerët gërmuan në veri-lindje të qytetit turk të Antakjas, për hapjen e një varreze masive, që do të shërbejë për disa...

VIDEO| Shpëtohet pas 140 orësh gruaja shtatzënë nën rrënoja

140 orë pas tërmetit të 6 shkurtit një grua shtatzënë është shpëtuar nga rrënojat. Ajo së bashku me të vëllain janë nxjerrë...