spanja

Spanja regjistron pranverën më të ngrohtë në histori: Pritet verë shumë e nxehtë

Këtë vit, Spanja regjistroi pranverën e saj më të ngrohtë në histori dhe të dytën më të thatë ndonjëherë, njoftoi sot...

Spanja shkon në zgjedhje të parakohshme paralmentare

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik....

Spanja ‘thahet’ për ujë, mungesa e shirave zbraz rezervatet, qytetarët e blejnë ujin

Në jug të Spanjës nuk bie shi prej muajsh dhe thatësira po shtrihet, sidomos në Andaluzi, në veri të qytetit Kordoba. Në...

Spanja bllokon Kosovën, nuk aplikon liberalizimin e vizave në territorin e saj

Duke filluar nga 1 janari i vitit 2024, qytetarët e Kosovës do të kenë mundësi të udhëtojnë pa viza në vendet...

EMRI| Ekstradohet nga Spanja 33-vjeçari i dënuar për arsenal armësh e municionesh

Një 33-vjeçar i shpallur në kërkim nga policia për posedim të një arsenali armësh dhe municionesh është arrestuar në Barcelonë me...

Ministri i Jashtëm spanjoll vizitë në Tiranë, Xhaçka: Ja për çfarë ramë dakord

Ministrja Xhaçka priti këtë të premte në një takim zyrtar në Tiranë homologun spanjoll, Jose Manuel Albares Bueno. Në konferencën e përbashkët...

Skocia i jep leksion Spanjës, Zvicra nën drejtimin e Xhakës ‘rrëmben’ fitoren e dytë

Zvicra e udhëhequr nga kapiteni Granit Xhaka ka hipotekuar fitoren e dytë në grupin I, ku ka mposhtur Izraelin me rezultatin...

Spanja s’e ndryshon qëndrimin për Kosovën, kërkon zgjidhje përmes dialogut

Spanja vazhdon të mos e ndryshojë pozicionin e saj sa i përket mosnjohjes së pavarësisë së Kosovës, ndonëse tha se është...

Kurti për El Pais: Pres që Spanja të ndryshojë qëndrimin për njohjen e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se pret që kreu i qeverisë spanjolle, Pedro Sanchez të ndryshojë qëndrimin e tij për...

Spanjë, kompanitë e duhanit duhet të paguajnë për pastrimin e cigareve të hedhura

Spanja ka vendosur që kompanitë e duhanit do të duhet të paguajnë për të pastruar bishtat e cigareve. Miliona funde cigaresh hidhen...

Gjykata Evropiane: Spanja fajtore për ndotje të lartë të dioksidit të azotit 

Gjykata Evropiane e Drejtësisë vendosi sot se Spanja lejoi nivelet e ndotjes së dioksidit të azotit (NO2) të tejkalojnë sistematikisht standardet...

Navarro: Spanja nuk do ta mbështesë kërkesën e Kosovës për anëtarësim në BE

Sekretari i Shtetit spanjoll për Bashkimin Evropian Pascal Navarro ka thënë para Komisionit të Përbashkët për BE-në në Senat se Spanja...

Eleminimi i Spanjës nga Kupa e Botës, shkarkohet Luis Enrike

Eleminimi nga Kupa e Botës nuk është përtypur lehtë në Spanjë, aty ku njoftohet se Federata e Futbollit ka shkarkuar trajnerin...

Spanja ‘shkatërron’ 7-0 Kosta Rikën në Katar

Spanja ka shënuar një fitore shumë të lehtë ndaj Kosta Rikës me rezultat të thellë 7-0 duke e nisur fuqishëm rrugëtimin...

VIDEO| Spanja shënon golin e katërt ndaj Kosta Rikës

Spanja ka thelluar epërsinë ndaj Kosta Rikës duke e çuar rezultatin në 4 me 0 në favor të saj. Pasi shënoi nga...

Spanja u refuzon vizat boksierëve kosovarë, s’mund të jenë në Kampionatin Botëror

Kosova po vazhdon të ketë pengesa me pjesëmarrjen në garat ndërkombëtare nga vendet të cilat nuk e njohin atë si shtet. Pengesa...