termet

Tërmeti godet Shqipërinë, ja sa ishte magnituda

Lëkundje tërmeti janë ndjerë paraditen e sotme në vendin tonë. Nga të dhënat e para mësohet se tërmeti ishte i magnitudës 3.6...

Një tjetër tërmet godet Turqinë, sa ishte magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.9 ballë ka goditur sot provincën jugore turke, Adana, raporton Anadolia. Agjencia Turke e Menaxhimit të Emergjencave (AFAD)...

A do ta mbajë tragjedia në Turqi trendin pozitiv të raporteve me Greqinë?

Tërmetet shkatërruese në Turqi ishin arsyeja e përmirësimit të klimës së marrëdhënieve mes dy aleatëve në NATO, Greqisë dhe Turqisë, pas...

Tërmeti godet Japoninë, lëndohen 4 persona

Një tërmet me magnitudë 5.4 ka tronditur Japoninë. Tërmeti ishte me qendër në prefekturën Chiba, në juglindje të Tokios, sipas Agjencisë...

Japonia goditet nga tërmeti i fuqishëm 6.5 ballë

Një tërmet i fuqishëm goditi Japoninë qendrore të premten, duke lënë të paktën një person të vdekur dhe 21 të lënduar. Tërmeti...

Turqia në panik, një tjetër tërmet pritet të godasë zonën e shkatërruar 

Ekspertët amerikanë paralajmërojnë një tjetër tërmet me magnitudë 6.8 i shkallës Rihter në jug-perëndim të Turqisë, pikërisht në të njëjtën zonë...

Mjeku shqiptar në Turqi: Pas tërmetit janë shtuar pacientët me probleme kardiake

Kardiologu Elton Soydan tregoi në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se pas tërmetit në Turqi janë shtuar...

Shqiptarja në Turqi me frikë nga tërmeti: Vetëm WC kam në shtëpi, çdo gjë në makinë

Shqiptarja që jeton në Turqi, Linda Kalemi tregoi në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se nga frika...

Mjeku: Njerëzit në Turqi kanë frikë të rrinë vetëm, po përjetojnë sizmiofobi

Kardiologu Elton Soydan tregoi në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se njerëzit në Turqi tashmë kanë frikë...

Çfarë po ndodh në Turqi më shumë se 2 muaj nga tërmeti i 6 shkurtit?

Në media herë pas here janë pasqyruar përjetimet e qytetarëve të zonave të prekura nga tërmeti në Turqi. Shumë prej tyre...

Një tërmet i fortë godet Filipinet, paralajmërim për cunami 

Një tërmet i fortë me magnitudë 6.6 goditi pjesën lindore të Filipineve, pas së cilës agjencia shtetërore sizmologjike lëshoi ​​një paralajmërim...

Lëkundje tërmeti në Greqi, ja sa ishte magnituda

Lëkundje tërmeti janë ndjerë pasditen e së premtes në Greqi. Sipas Institutit Gjeodinamik të Athinës, mësohet se magnituda ishte 4.8 ballë i...

Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 6.3 godet Kilin

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.3 ka goditur Kilin këtë të enjte. Sipas Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC), epiqendra ndodhet 94 kilometra...

Tërmeti “godet” Italinë Jugore, ja sa ishte magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.6 u regjistrua dje rreth mesnatës në jug të Italisë, në Molise. Mediat italiane raportojnë se epiqendra...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, sa ishte magnituda

Lëkundje tërmeti janë ndjerë në orët e para të mëngjesit të kësaj të enjteje në Shqipëri. Sipas Qendrës Sizmologjike për Evropën dhe...

Tërmeti i fuqishëm godet Afganistanin, sa ishte magnituda

Një tërmet i fortë me magnitudë 6.8 ballë të shkallës Rihter goditi vargun malor Hindu Kush në Afganistan, njoftoi Qendra Gjermane...