virus

COVID| Shqipëria e “relaksuar”, Sallabanda: Virusi është kthyer në endemik, kujdes

COVID-19 nuk shkakton më panik, në popullatë dhe as në sistemin shëndetësor. Ulja e infektimeve prej kohësh e ka kthyer historinë...

Rreth 16 mijë persona në javë me infeksione respiratore

Foshnjat janë kategoria më e prekur dhe e riskuar nga infektimi me virusin RSV.  “Tek foshnjat shkakton një klinikë mesatare dhe të...

ISHP konfirmon virusin RSV, më të prekur janë moshat pediatrike

Instituti i Shëndetit Publik ka konfirmuar prezencën e virusit RSV në vendin tonë. Nga ky infeksion viral preken më shumë fëmijët...

Brataj zbulon shenjat treguese të variantit të ri të COVID

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj tha në një intervistë për Euronews Albania se COVID-19 vazhdon të hapë probleme. XBB dhe BQ11...

Çfarë është virusi RSV? Flet mjekja pediatre

Mjekja pediatre, Sonila Brato deklaroi se virusi RSV është i rrezikshëm, sepse prek rrugët respiratore te fëmijët. Në një intervistë për Euronews...

Mjeku Sallabanda: Versioni i ri i lisë së majmunëve, më pak agresiv dhe infektues

Për mjekun Kita Sallabanda, lija e majmunëve nuk është shqetësuese, pasi kemi të bëjmë me një version të ri të virusit...

Përhapet një virus i ri në Kinë, 35 të infektuar

Zyrtarët shëndetësorë në Kinë po monitorojnë përhapjen e një virusi të ri që është zbuluar në disa dhjetëra njerëz. Qendrat për Kontrollin...

Agjenda e Konferencës Ndërqeveritare, Beqaj flet nga SPAK | 5 ngjarje

Konferenca e parë Ndërqeveritare, zbardhet agjenda në Bruksel Një delegacion shqiptar ka mbërritur këtë të hënë në kryeqytetin e Belgjikës, Bruksel,...

Humbin jetën dy persona nga virusi Marburg, i ngjashëm me Ebolën

Dy persona në Ganë kanë humbur jetën si pasojë e infektimit me virusin Marburg, i cili shkakton sëmundje të ngjashme me...

Njerëzit me alergji ndaj ushqimeve, më pak të prirur për t’u infektuar me COVID

Alergjitë ndaj ushqimeve janë shqetësuese në rastin më të mirë, ndërsa në rastin më të keq mund të përbëjnë rrezik serioz...

6 raste të reja me COVID-19

Gjashtë qytetarë janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend, ndërsa asnjë person nuk ka humbur jetën...

Pekini mbyll metrotë për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Pekini ka mbyllur rreth 10 për qind të stacioneve të metrosë, si masë kundër përhapjes së COVID-19. Autoritetet e metrosë bënë me...

14 raste të reja me COVID-19

Katërmbëdhjetë qytetarë janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend, ndërsa asnjë person nuk ka humbur jetën...

2 dyshimet për shkakun e hepatitit që prek fëmijët nën 10 vjeç, sipas mjekut

Laidon Shapo, ekspert i shëndetit publik thotë se prekja e fëmijëve nën 10 vjeç nga një hepatit që ende nuk dihet...

37 raste të reja me COVID-19

Tridhjeteshtatë qytetarë janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend, ndërsa asnjë person nuk ka humbur jetën...

15 raste të reja me COVID-19

Pesëmbëdhjetë qytetarë janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend, ndërsa asnjë person nuk ka humbur jetën...