Vjosa Osmani

Osmani për marrëveshjen e Ohrit: BE t’i ushtrojë presion Serbisë

4 ditë pas takimit te Ohrit dhe marrëveshjes së arritur, vendosi të flasë edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. Ajo e nisi...

“Mbështetje për një sukses historik”, Kurti me Ali Ahmetin dhe Osmanin para dialogut

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është takuar paraditen e kësaj të shtune në Ohër me kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim...

Osmani: Shpresë nga takimi në Ohër, Serbia mos të pengojë procesin e dialogut

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka dalë në një deklaratë të përbashkët për mediat me të dërguarin e Posaçëm për Ballkanin...

Presidenti Biden fton Vjosa Osmanin në Samitin e Dytë për Demokraci

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka marrë ftesë nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden për...

​Takimi në Bruksel, Osmani: Janë pranuar edhe disa propozime jo të lehta

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani thotë se në takimin e djeshëm në Bruksel janë pranuar edhe disa propozime jo të lehta,...

Vjosa Osmani takon ambasadorin amerikan, ja për çfarë diskutuan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim ambasadorin e Shteteve e Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier. Bëhet e ditur se...

Osmani bisedë telefonike me Steinmeier: Gjermania partnere e palëkundur

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka zhvilluar sot një bisedë përmbajtësore me Presidentin Federal të Republikës Federale të Gjermanisë,...

Osmani: Putin përpiqet të destabilizojë Kosovën, mercenarët kanë ardhur ilegalisht

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se Rusia po përpiqet ta destabilizojë Kosovën me anë të Serbisë. Nga...

Vjosa ​Osmani: FSK dhe policia të gatshme në mbrojtje të territorit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se ushtria dhe policia janë të gatshme kurdo në mbrojtje të sovranitetit dhe paprekshmërisë së...

17 vjetori i vdekjes së Rugovës. Osmani: Do t’i ruajmë aleancat tona njësoj si ai

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka nderuar jetën dhe veprën e ish-presidentit, Ibrahim Rugova, në 17 vjetorin e vdekjes së tij. Osmani...

Vjosa Osmani me veshje ushtarake, mesazhi para ushtarëve të Kosovës

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, ka mbajtur fjalim vjetor para pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Për herë të parë ajo...

Tensionet në veri të Kosovës, Osmani bisedon me komandantin e KFOR-it

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar me komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Angelo Michele Ristuccia, për zhvillimet e fundit dhe gjendjen...

Vjosa Osmani takon komandantin e KFOR-it, bisedojnë për situatën e sigurisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim komandantin e KFOR-it, Angelo Michele Ristuccia. Kështu ka njoftuar Zyra e Presidencës, ku...

Vjosa Osmani: Koha kur ushtria serbe na cënonte ka marrë fund

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani i është kundërpërgjigjur homologut të saj serb, Aleksandër Vuçiç, lidhur me pretendimin për të  dërguar forca...

Osmani: Veriu i Kosovës sfidë për shkak të pretendimeve territoriale të Serbisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se “ideja hegjemoniste” e Serbisë për vendosjen e trupave në Kosovë ka marrë fund më...

Albin Kurti udhëton drejt Pragës, dorëzon aplikimin e Kosovës për anëtarësimin në BE

Ditën e sotme, kryeministri i Kosovës Albin Kurti do udhëtojë drejt Pragës ku do t'i dorëzojë zyrtarisht aplikimin e Kosovës për...