Të ardhurat nga shitja e Chelsea do të shkojnë për bamirësi në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zyra e Zbatimit të Sanksioneve Financiare në Mbretërinë e Bashkuar, (OFSI) bëri me dije se 2,35 miliardë dollarët që u siguruan nga shitja e klubit të Chelsea, do të shkojnë për bamirësi për njerëzit e prekur nga lufta në Ukrainë.

Zëvendësdrejtori i OFSI, Christopher Watts u tha deputetëve se paratë aktualisht ishin të ngrira në një llogari bankare në Mbretërinë e Bashkuar, shkruan Sky News.

“Duhej të kuptonim kush ishin blerësit, ku po shkonin paratë, të siguroheshim absolutisht që asnjë prej tyre të mos ishte në gjendje të afrohej me një person të caktuar, çfarë do të ishin të ardhurat neto që do të shkonin për bamirësi. Paratë janë depozituar në një llogari në Mbretërinë e Bashkuar në pritje të lëvizjes për qëllime bamirësie”, u shpreh ai.

- Advertisement -

Klubi i Stamford Bridge u shit pasi Roman Abramovich u sanksionua si pjesë e përpjekjeve të Mbretërisë së Bashkuar për të synuar oligarkët rusë dhe për të izoluar presidentin Vladimir Putin.

Todd Boehly dhe Clearlake Capital blenë klubin, por mbikëqyrësi i sanksioneve duhej të sigurohej që Abramovich ose ndonjë individ tjetër i sanksionuar të mos përfitonte nga shitja.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Qëlloi me armë në ajër pas konfliktit me të riun në Berat, arrestohet 55-vjeçari

Një 55-vjeçar është arrestuar nga policia e Beratit pasi qëlloi me armë zjarri pas konfliktit fizik me një 25-vjeçar. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Berat,...

Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës...

Dronët rusë vrasin tre civilë në Odesa

Tre civilë u vranë gjatë një sulmi rus me dronë në qytetin Odesa të Detit të Zi në orët e para të së shtunës...

TË FUNDIT

Qëlloi me armë në ajër pas konfliktit me të riun në Berat, arrestohet 55-vjeçari

Një 55-vjeçar është arrestuar nga policia e Beratit pasi qëlloi me armë zjarri pas konfliktit fizik me një 25-vjeçar. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Berat,...

Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës...

Dronët rusë vrasin tre civilë në Odesa

Tre civilë u vranë gjatë një sulmi rus me dronë në qytetin Odesa të Detit të Zi në orët e para të së shtunës...

Analisti serb Vejvoda sqaron: Vuçiç ka shumë probleme brenda vendit, por Kosova…

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se protestat që po mbahen...

Analisti i njohur serb Ivan Vejvoda: Ja zgjidhja e krizës Kosovë-Serbi…

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se ka ardhur momenti që...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×