‘Të ngrohesh me orar’, qytetarët: Jemi si mos më keq, si të kursejmë?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për qytetarët, kursimi i energjisë është thuajse i pamundur. E vetmja mënyrë, të cilën ata e kanë parë si të arsyeshme për të shpenzuar më pak energji, është tek ngrohja.

“Mundohemi ta alternojmë ngrohësen, tani vjen dhe dimri. Si mos më keq. Me rezistencë, nuk kemi cfarë bëjmë”, shprehen disa prej tyre.

Ka dhe nga ata qytetarë që kanë zgjedhur të ngrohen me sobë më dru.

- Advertisement -

Megjithatë është në këtë aspekt, vihet re një rritje e çmimit të drurit. Jashtë kamerave, tregtarët thonë se ka një ulje të blerjeve nga vitet e mëparshme.

Në muajin tetor, institucionet shtetërore kanë kursyer 22% të energjisë elektrike. Përsa i përket familjeve, ato nuk kanë mundur të kursejnë energji elektrike.

Ndërsa industria e rëndë, ka arritur të kursejë deri në 17% të energjisë.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalo: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...

Përjashtohet për 10 ditë nga Kuvendi Sali Berisha dhe 4 deputetë të PD-së

Përjashtohen me 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet parlamenare, deputetët Sali Berisha, Belind Këlliçi, Flamur Noka, Edmond Spaho dhe Edi Paloka. Vendimi 3 me...

Ambasadorja Yuri Kim pritet të shkojë në Gjykatën Kushtetuese

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim rreth orës 12:00 pritet të shkojë në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës...

TË FUNDIT

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalo: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...

Përjashtohet për 10 ditë nga Kuvendi Sali Berisha dhe 4 deputetë të PD-së

Përjashtohen me 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet parlamenare, deputetët Sali Berisha, Belind Këlliçi, Flamur Noka, Edmond Spaho dhe Edi Paloka. Vendimi 3 me...

Ambasadorja Yuri Kim pritet të shkojë në Gjykatën Kushtetuese

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim rreth orës 12:00 pritet të shkojë në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës...

“Jam i pafajshëm” Rrëzohet kërkesa e ish-shefit të policisë të implikuar me Habilajt

Apeli i Posaçëm Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka rrëzuar kërkesën e ish-shefit të Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode që kërkonte pafajësinë. Ai...

Arrestohen për korrupsion përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave

Përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave, janë arrestuar nga policia e Tiranës pasi shpërdoruan detyrën dhe morën para, për të mos raportuar...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×