“Të shkojnë në Serbi ose do t’i fusim në burg”, Kurti: Do mbrojmë vendin nga bandat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se “nuk e paramendon” zvogëlimin e pranisë së Policisë së Kosovës në komunat veriore të vendit, pa u larguar “bandat kriminale të nacionalizmit e shovinizmit të djathtë ekstrem, të cilët e adhurojnë Millosheviçin e Putinin”.

Kërkesën që njësitë speciale të Policisë së Kosovës të zëvendësohen me trupat e KFOR-it, e kanë paraqitur përfaqësuesit e Listës Serbe, si kusht për të tërhequr protestuesit serbë nga ndërtesat e komunave në veri, ku edhe janë tubuar 4 ditët e fundit.

“Ata, ose le të shkojnë në Serbi, ose duhet t’i çojmë në burg. Mirëpo, nuk ka mundësi që ne të mos i mbrojmë asetet dhe ndërtesat e Republikës nga bandat e tilla. Kur ato të largohen ose mbyllen ne do të mund ta zvogëlojmë prezencën”, tha kryeministri.

- Advertisement -

Ai ka mbështetur edhe njëherë qëndrimin e tij se kryetarët e rinj të komunave në veri të Kosovës duhet të punojnë nga zyrat e tyre nëpër ndërtesa të komunave përkatëse.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U kap me snajper në makinë, dënohet me 8 vite burg ish-efektivi i RENEA-së

U kap me snajper në makinë, dënohet me 8 vite burg ish-efektivi i RENEA-së vijon...

Ministria: Rusia rrëzon dhjetëra dronë ukrainas mbi rajonet kufitare

Mbrojtja ajrore ruse ka shkatërruar 31 dronë ukrainas mbi rajonet kufitare të Belgorod, Bryansk dhe Kursk gjatë natës, tha të mërkurën Ministria e Mbrojtjes...

Erdogan anulon të gjitha takimet dhe daljet publike, shkak gjendja shëndetësore

Angazhimet e planifikuara të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan për të mërkurën dhe të enjten janë anuluar. Këtë të mërkurë, Erdogan kishte planifikuar të mbante...

TË FUNDIT

U kap me snajper në makinë, dënohet me 8 vite burg ish-efektivi i RENEA-së

U kap me snajper në makinë, dënohet me 8 vite burg ish-efektivi i RENEA-së vijon...

Ministria: Rusia rrëzon dhjetëra dronë ukrainas mbi rajonet kufitare

Mbrojtja ajrore ruse ka shkatërruar 31 dronë ukrainas mbi rajonet kufitare të Belgorod, Bryansk dhe Kursk gjatë natës, tha të mërkurën Ministria e Mbrojtjes...

Erdogan anulon të gjitha takimet dhe daljet publike, shkak gjendja shëndetësore

Angazhimet e planifikuara të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan për të mërkurën dhe të enjten janë anuluar. Këtë të mërkurë, Erdogan kishte planifikuar të mbante...

Shpërndante doza kanabisi pranë shkollave, arrestohet 49-vjeçari në Poliçan

Një 49-vjeçar është arrestuar në Poliçan pasi është kapur duke shpërndarë doza kanabisi pranë shkollave. Policia bën me dije se në kuadër të operacionit policor...

12 anije të tjera do të hyjnë në korridorin e Detit të Zi drejt porteve të Ukrainës.

Marina e Ukrainës ka njoftuar se 12 anije të tjera ishin gati të hynin në një korridor detar të Detit të Zi në rrugën...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×