English

“Të ulen tensionet me Serbinë”, ministri gjerman në Kosovë: Keni mbështetjen tonë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka pritur në takim ministrin gjerman të Mbrojtjes, Boris Pistorius.

- Advertisement -

Pas takimit, Osmani dhe Pistorius mbajtën një konferencë të përbashkët për media. Në fjalën e tij ministri gjerman bëri thirrje për uljen e tensioneve mes Serbisë dhe Kosovës, ndërsa theksoi se siguroi se Kosovës nuk do t’i mungojë në asnjë moment  ndihma e Gjermanisë.

“Një komani shtesë në kuadër të KFOR do të vijë këtë pranverë do jetë gati për veprim. Sa i përket marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës kërkesa e ditës është ulja e tensioneve. Kancerlari i Gjermanisë e ka thënë se vendi i Ballkanit Perëndimor është në BE por dialogu është kusht, duke marrë parasysh tensionet aktuale me pakicën serbe në Kosovë bëjmë thirrje për maturi dhe sukses. Edhe Kosova duhet të kontribuojë në shtensionimin e situatës por edhe roli i Serbisë është i veçantë, për të cilin do kemi kujdes edhe në të ardhmen”, tha ministri gjerman.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Deklarata e fortë e Hovenier: Kosova po nxit tensione ndëretnike të panevojshme

Kurti përkutjon 30 shqiptarët e vrarë: Kosova s’do i harrojë kurrë të rënët për liri

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?