English

Temperatura deri në -13 gradë në juglindje, izolohen disa fshatra nga dëbora

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ulja e temperaturave deri në -13 gradë në zonat malore të juglindjes së vendit ka sjellë probleme përsa i përket qarkullimit të mjeteve si dhe furnizimin me energji elektrike.

- Advertisement -

Për shkak të trashësisë se madhe te dëborës, shoqëruar me ngrica, 10 fshatra të njësive administrative Gorë në bashkinë Maliq si dhe Dardhas në Bashkinë e Pogradecit janë të izoluar.

Qarkullimi për shkak të pranisë së madhe të akullit në rrugë është i vështirë edhe në fshatrat e Devollit të sipërm, siç është i tillë edhe në aksin rrugor Shtyllë – Panarit, kryesisht në majë të Mashkullores, aty ku kalimi bëhet me zinxhirë.

Për të njëjtën arsye me zinxhirë kalimi bëhet edhe në fshatrat e njësive administrative Trebinjë e Velçan në bashkinë e Pogradecit si dhe në fshatrat të njësisë administrative Vithkuq.

Njësitë administrative nga dita e djeshme janë duke punuar për normalizimin e situatës rrugore si dhe kriposjen e rrugëve kryesore të këtyre njësive. Gjatë orëve të fundit ka patur probleme me furnizimin me energji elektrike kryesisht në Ersekë e Pogradec.

Grupe të OSSHE janë duke punuar për rikthimin e energjisë elektrike edhe në këto zona.

Nga ana e drejtorisë rajonale të arsimit bëhet e ditur se mësimi në të gjitha nivelet ka vijuar normalisht.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×