English

Temperatura ekstreme në Elbasan, të moshuarit më të rriskuarit nga vapa

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Elbasani është një ndër qarqet që po e ndjen më së tepërmi temperaturat e larta që kanë mbërthyer vendin tonë prej disa ditësh. Ata që preken më shumë nga nxehti janë fëmijët, mosha e tretë, personat me sëmundje kronike dhe probleme kardiake.”

- Advertisement -

Prej ditësh temperaturat në Shqipëri shënojnë 40 gradë celcius. Qytetarët në pamundësi ekonomike mundohen ta përballojnë disi, duke përdorur kapele, çadra, apo edhe burimet e ujit në qytet për tu freskuar. Për shumicën prej tyre kondicioneri është luks.

“Me vështirësi si do e përballosh vapën në pensionistë jemi, bëjmë një pushim këtu e shkojmë në shtëpi më pas e marrim veten”

“Freskuese kemi te thjeshtë, jo është shtrenjtë kondicioneri, do lekë, s’kemi ne”

“Unë s’jam shumë, dy veta jemi, në shtëpi kam freskuese , aty me atë rri”

“Duhet me pas çik kujdes por gjithmonë me orare të caktuara duhet te futemi nëpër hije ose qëndrojmë në shtëpi pa lëvizur “.

“Shume vapë çfarë ti bëjmë, shpi punë kur dalim nga puna shkojmë në shtëpi”.

“Kemi pasur një rast tani të cilit i kemi dhënë ndihmën e parë,  i cili ishte i dehidruar, moshe e madhe i cili kishte edhe problematik të tjera si diabet dhe probleme kardiake. Rastet që janë me te prekshme janë rastet që kanë diagnoza shoqëruese. Ne bëjmë këshillë që njerëzit, mosha e trete duhet të ketë kujdes. Nuk duhet te dalin në pikun e nxehte sepse ndikon shume sidomos edhe kur kanë probleme kardiake dhe probleme te diabetit te cilat krijojnë dehidrim. Ne këshillojme gjithmonë pacientët për të gjithë shoqërinë  që ne këtë kohë të nxehtë të konsumojmë sa më shumë lëngje”- tha Ergys Mici, mjek.

Ndërkohë në qytetin e Elbasanit janë hapur qendrat shëndetësore verore, për persona të cilët kanë nevojë për kujdes mjekësor.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×