Tensionet Turqi-Greqi, Bejleri: Nuk do të ketë përshkallëzim

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tensionet mes dy anëve të Detit Egje janë përshkallëzuar në muajt e fundit.

Kreu i Omonia-s, Fredi Bejleri mendon se nuk do të ketë përshkallëzime, edhe pse rritja e tensioneve mes dy vendeve shton dhe garën për armë.

“Midis të gjitha vendeve, konkretisht edhe midis këtyre dy vendeve nuk ka as dashuri, as respekt, ka vetëm interes. Shteti dhe kryetarët e shteteve janë të detyruar të mbrojnë interesat e vendeve,” – u shpreh Bejleri.

- Advertisement -

Sipas tij Greqia është brenda strukturave të NATO-s dhe BE-së, ndërsa Turqia mundohet të futet.

Gjatë fundjavës, presidenti turk Erdogan ashpërsoi retorikën e tij kundër Greqisë  duke folur për ishullin e pushtuar  në Egje i cili i përket Greqisë duke kërcënuar se papritur një natë mund të sulmojë.

Athina nuk dëshiron të ndjek retorikën e Turqisë, por po përdor të gjitha mjetet diplomatike që ka. Sipas burime diplomatike, ministri i Jashtëm Dendias menjëherë informoi partnerët europianë duke përfshirë  Joseph Borrell dhe amerikanë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×