Thesari i Shpiragut| Spaho sjell rastin e Italisë: Nafta nuk të bën më të zhvilluar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Temë e diskutimit në emisionin “Review” në Euronews Albania, ishte zbulimi i rezervës së madhe të naftës në malin e Shpiragut.

I ftuar në panel ekonomisti Mateo Spaho, solli rastin e një zone në Italinë e Jugut dhe zhvilimit që solli ari i zi për qytetarët.

Sipas tij gjatë 20 viteve të fundit popullsia e kësaj zone ka rënë me 100 mijë banorë, çka do të thotë që jo gjithmonë zbulimi i naftës sjellë zhvillim.

- Advertisement -

Ai tha se duhen ndërmarrë politikat e duhura pasi nëse nafta del dhe nuk dihet ku shkojnë paratë atëherë nuk ka asnjë fitim për buxhetin e shtetit dhe qytetarët.

“Temparosta dhe Valdagri që është në Basilicata një rajon qëndror në Italinë e Jugut, në vitin 2003 kur nisi të hyntë në prodhim kishte 640 mijë banirë, sot ka 540 mijë banorë, 100 mijë banorë. Morali i fabulës së parë është që jo domosdoshmërisht nafta edhe nëse të bën më të pasur, jo domosdoshmërisht të bën më të zhvilluar. Jo për shkak të ndotjes por për shkak të politikave që janë ndjekur në atë rajon.

Ta zëmë se të gjitha gjërat do të shkojnë mbarë. Jo domosdoshmërisht të kesh para do të thotë të kesh një ekonomi të shëndoshë dhe qytetarë që duan të jetojnë në këtë vend.

Ne kemi një histori me kompani të tjera të cilat po shfrytëzojnë naftën shqiptare.  Ne po shohim që çpimet dhe marrjet e naftës po përkthehen me zero fitim. Ne kemi kompani që dalin pa fitim dhe vazhdojnë të punojnë. Nëse ju nuk merrni rrogë vjen një moment që thoni boll për çfarë po punoj. Më rezulton se eksportet e naftës tejkalojnë mbi 300 milionë euro. Këto janë eksporte por nga ana tjetër kemi kosto. Problemin nuk e kemi sa thellë është nafta, çështja është që kjo gjë bëhet e disponueshme mos ndodh si puset që nafta del, po ku shkojnë lekët”, tha Spaho.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ministri serb i Mbrojtes falënderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

Moska akuzon Perëndimin: Po kërcënon ekzistencën e OSBE-së

Rusia tha më 29 nëntor se shtetet perëndimore kanë tentuar që t’ua ndalojnë pjesëmarrjen zyrtarëve rusë në takimin e Këshillit Ministror të Organizatës për...

TË FUNDIT

Ministri serb i Mbrojtes falënderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

Moska akuzon Perëndimin: Po kërcënon ekzistencën e OSBE-së

Rusia tha më 29 nëntor se shtetet perëndimore kanë tentuar që t’ua ndalojnë pjesëmarrjen zyrtarëve rusë në takimin e Këshillit Ministror të Organizatës për...

“S’kuptoni nga politika e jashtme”, Vuçiç sulmon opozitën: Hoqa 28 njohje të Kosovës

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka mbrojtur politikën e jashtme të qeverisë së tij lidhur me Kosovën përballë kritikave të opozitës. Në një intervistë për...

NASA publikon pamjet spektakolare nga Marsi, si duket Planeti i Kuq

NASA ka shpërndarë pamje të jashtëzakonshme të kapura nga sonda Mars Odyssey e cila ka monitoruar Planetin e Kuq për 22 vjet. Sonda e NASA-s...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×