Thethi “pushtohet” nga turistët, vizitorë nga bota vërshojnë në alpet shqiptare

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prej vitesh, alpet e Veriut të Shqipërisë është në top listën e destinacioneve turistike në vend. 2023-shi në këto 5 muaj të parë po tregon se numri turistëve do të jetë edhe më i madh.

Në krye të dëshirave të turistëve për t’u vizituar është Thethi, i cili edhe pse ende nuk jemi në kulmin e sezonit turistik, aktualisht duket sikur është pushtuar nga vizitorët e huaj.

Pamja mbresëlënëse, natyra, uji kristaltë dhe freskia e bjeshkëve, e bëjnë Thethin destinacionin perfekt.

- Advertisement -

“Është hera e parë në Shqipëri dhe po më pëlqen shumë. Ka pamje shumë të bukur dhe njerëzit janë shumë miqësor. Natyra këtu është unike dhe shumë e bukur dhe më pëlqen shumë këtu”- tha Julja Vatman nga Gjermania.

“Na pëlqen shumë natyra dhe zgjodhëm të bënim një udhëtim dhe Shqipëria është vendi perfekt. Është hera e parë dhe është shumë e bukur. Ngjyra e gjelbër mbizotëron, uji, çdo gjë duket shumë e bukur dhe njerëzit janë fantastik. Shikova në instagram për Shqipërinë dhe është shumë e bukur se sa e mendova”-nënvizoi Analia nga Portugalia.

“Në fakt kishim vendosur të bënin kalimin nga Thethi në Valbonë por pamë borën ende dhe e patëm paksa me frikë. Banorët na këshilluan syrin e kaltër dhe. Kam qenë më parë dhe në Turqi dhe prandaj kam dëgjuar për Shqipërinë”- theksoi Diana nga Porto.

Fatmir Berishta, zotërues i një bujtine në Theth e vlerëson këtë sezon turistik shumë pozitiv ndërsa thekson diferencën mes turistëve të huaj dhe atyre vendas.

“Në krahasim me vitin e kaluar është shumë mirë. Ka filluar shumë herët.  Ky vit është shumë i suksesshëm. Ka fluks shumë të madh”- tha ai.

Sa i takon problematikave, mbeturinat mbeten më shqetësueset për turistët.

“Problemi kryesor janë mbeturinat”- shtoi ai.

Duke parë fluksin e deritanishëm të turistëve të huaj, në Theth këtë verë njësitë akomoduese duket se nuk do të mjaftojnë për të përballuar numrin e atyre që duan të shijojnë natyrën e Alpeve Shqiptare.

“Një fjali, shumë e shijueshme dhe miqësore, ushqim dhe njerëz të mirë “- shton turistja.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

BE-ja insiston që sulmuesit në veri të vihen para drejtësisë

Bashkimi Evropian insiston që përgjegjësit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës që ndodhi në veri të vendit, të vihen para drejtësisë dhe të gjitha...

“Armatim për 200 persona”- Zveçla: Plani serb shkonte në Ibër, do shpallnin autonomi

Ministri i Brendshëm të Kosovës Xhelal Sveçla zbuloi në një intervistë ekskluzive për Euroneës Albania, të gjithë planin e hartuar nga serbët për të...

Veriun e Kosovës nën kontroll dhe sinjalet nga ndërkombëtarët? Flet Xhelal Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ishte këtë të martë në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania, ka folur në lidhje...

TË FUNDIT

BE-ja insiston që sulmuesit në veri të vihen para drejtësisë

Bashkimi Evropian insiston që përgjegjësit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës që ndodhi në veri të vendit, të vihen para drejtësisë dhe të gjitha...

“Armatim për 200 persona”- Zveçla: Plani serb shkonte në Ibër, do shpallnin autonomi

Ministri i Brendshëm të Kosovës Xhelal Sveçla zbuloi në një intervistë ekskluzive për Euroneës Albania, të gjithë planin e hartuar nga serbët për të...

Veriun e Kosovës nën kontroll dhe sinjalet nga ndërkombëtarët? Flet Xhelal Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ishte këtë të martë në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania, ka folur në lidhje...

Atentati në Rrëshen| Tre të plagosurit dërgohen te Trauma, si është gjendja e tyre

Si pasojë e të shtënave me armë zjarri, ku mbeti i vrarë Martin Bardhi, u plagosën dhe tre persona të tjerë, të cilët janë...

Sveçla për Euronews: Po vazhdojmë kontrollet, kemi gjetur armatime të tjera

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ishte këtë të martë në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania ku ka treguar se...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×