English

Thirrja e Abazoviçit: Mali i Zi dhe Serbia të zgjidhin mosmarrëveshjet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Ne duhet t’i zgjidhim një herë e përgjithmonë çështjet e vështira në marrëdhëniet mes Beogradit dhe Podgoricës dhe të ecim përpara.”

- Advertisement -

Kështu u shpreh kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviç në një intervistë për Euronews Serbia.

Abazoviç u shpreh situata ku Mali i Zi dhe Serbia nuk kanë ambasadorë në vendet përkatëse, do të zgjasë edhe disa muaj, sepse Mali i Zi ndodhet në një krizë politike.

“Këtu në Mal të Zi, kjo çështje mund të zgjidhet vetëm në pranverë kur të kemi një president të ri. Vështirë se do ta zgjidhim tani, jo se qeveria nuk ka vullnet.

Qeveria ka vullnet, ka kandidat, megjithatë, ju e dini që jemi në proces të bashkëjetesës, se kryeministri vjen nga një grup politik, presidenti nga një tjetër, kjo është situata aktuale në Mal të Zi. Mendoj se do të duhen edhe disa muaj dhe më pas do të mund ta përfundojmë këtë detyrim tonën”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×