Tkurrja e popullsisë në rritje, eksperti rendit arsyet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtues i qendrës së studimeve ekonomike dhe sociale Ilir Gëdeshi deklaroi se tkurrja e popullsisë ka ardhur prej disa faktorëve që kanë bashkëvepruar në të njëjtën kohë.

Fertiliteti në ulje ishte një prej tyre. Që ky faktor të ishte në ritmin e duhur, fertiliteti për grua duhet të ishte 2,1 dhe aktualisht është 1,6.

Gëdeshi tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se ritmet e larta të emigracionit janë një tjetër faktor. 30 vitet e fundit emigrimi ka pësuar trend rritës dhe sipas tij, bëhet fjalë për mbi 1,7 milionë shqiptarë që jetojnë në Evropë dhe Amerikën e Veriut.

- Advertisement -

INSTAT raporton se popullsia është tkurrur me 1,3 për qind krahasuar me një vit më parë. Për Gëdeshin kjo është një shifër e lartë duke qenë se dhe tendenca e emigrimit është e lartë.

“Para 2-3 vjetësh ne e matëm këtë fluks emigrimi të popullsisë shqiptare dhe rezulti që 52 për qind e grupmoshës 18 deri në 40 vjeç dëshironte të emigronte,” – u shpreh Gëdeshi.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

TË FUNDIT

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

Vritet me dy plumba në kokë shqiptari në Greqi (Emri)

Thimi Roland Droboniku alias Thimi Roland Prifti është qëlluar me dy plumba në kokë mbrëmjen e së enjtes në Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Zyrtari i PD: Ku gaboi Greqia me çështjen e Belerit

Kreu i FRPD, Besard Xhaferri tha në “Now me Erla Mëhillin” se në çështjen Beleri ka ndërhyrje politike, pasi betimi i tij duhet të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×