Tragjedia e emigrantëve në Itali, gazetari zbulon marrëveshjet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Arbër Agalliu tha se emigrantët që kërkojnë të shkojnë drejt Italisë po lihen të vdesin në det.

Në një intervistë për Euronews Albania, ai theksoi se qeveria bëri një konferencë qesharake në lidhje me emigrantët.

Ai tha se skafistëve u është deklaruar luftë, ndërkohë që nuk është marrë asnjë masë për të ndihmuar emigrantët.

- Advertisement -

“Emigrantët po lihen të vdesin në det, autoritetet nuk kanë ndërhyrë. Pak ditë më parë u mblodh  qeveria në vendin ku ndodhi tragjedia dhe ka qenë një nga konferencat  për shtyp më qesharake që ka parë Italia. Skafistëve u është deklaruar luftë dhe nuk është folur për masat që mund të ndërmerren për të ndihmuar emigrantët që rrezikojnë jetën në det. Nuk jemi në dijeni për ato situatat ku emigrantët ndalohen nga forcat e qeverisë në Libi”- tha ai.

Reagimet vijnë pasi në fund të shkurtit në Itali me 180 emigrantë u përmbys.

Të paktën 43 trupa u gjetën në bregdetin jugor të Italisë ndërkohë u raportua se 59 persona kishin humbur jetën në tragjedi.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...

TË FUNDIT

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...

Estonia: Jemi të gatshëm ta mbyllim kufirin me Rusinë

Estonia ka thënë të mërkurën se është “e gatshme” ta mbyllë kufirin e vet me Rusinë, pas vendimit të Finlandës për ta bërë një...

Në moshën 100-vjeçare/Ndërron jetë ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger

Ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger, ka ndërruar jetë në moshën 100-vjeçare. Sipas mediave të huaja, ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Connecticut...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×