English

Transferimet që bënë historinë në Formula 1

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lewis Hamilton “shokoi” botën e Formula 1 kur njoftoi se pas 7 titujve të fituar tek Mercedes dhe dështimeve radhazi në 3 vitet e fundit, do të transferohet te Ferrari në vitin 2025.

- Advertisement -

Një largim i papritur pas më shumë se një dekade në skuadrën gjermane. Në dritën e këtij transferimi, kthehemi pas në kohë dhe sjellim 5 transferimet që dhanë rezultat dhe 5 të tjera që nuk justifikuan pritshmëritë e tyre. Ato që shkruan historinë dhe ato që u mbuluan nga pluhuri i harresës.

5 transferimet e suksesshme

Emerson Fittipaldi: Nga Lotus te McLaren në vitin 1974

Niki Lauda: Nga “pensioni” te McLaren në vitin 1982

Nigel Mansell: Nga Ferrari te Williams në vitin 1991

Michael Schumacher: Nga Benetton te Ferrari në vitin 1996

Lewis Hamilton: Nga McLaren te Mercedes në vitin 2013

5 transferimet që zhgënjyen

Emerson Fittipaldi: Nga McLaren te Fittipaldi Automotive në vitin 1976

Nigel Mansell: Nga Williams te McLaren në vitin 1995

Damon Hill: Nga Williams te Arrows në vitin 1997

Fernando Alonso: Nga Renault te McLaren në vitin 2007

Sebastian Vettel: Nga Red Bull te Ferrari për vitin 2015

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?