English

Dominuesit e garës së Japonisë në Formula 1

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çmimi i Madh i Japonisë do të zhvillojë edicionin e 49-të, por për të 1 herë u zhvillua në vitin 1976 në Fuji Speedway. Dekada e fundit në Suzuka ka parë disa pilotë të ndryshëm të ngjiten në podium, por rekordi i fitoreve në vendin e lindjes së diellit i përket një legjende. Po flasim për Michael Schumacher.

- Advertisement -

Mesa duket gjermani që bëri historinë me Ferrarin do të qëndrojë ende në Olimpin e malit Fuji për F1. Kjo për shkak të 6 fitoreve që ai ka arritur në Japoni. 2 më shumë se patrioti Vettel dhe britaniku Hamilton. I pari është tërhequr nga garat ndërsa i dyti nuk duket ende në gjëndje për fitoren e pestë.

Pas tyre janë 5 pilotë që kanë fituar nga 2 herë në Japoni dhe vetëm njëri është ende në aktivitet. Verstappen do të kërkojë triumfin e tretë pak ditë më pas për të kaluar në vendin e katërt, përpara Berger, Senna-s, Hill dhe Hakkinen.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×