‘Treni niset drejt qiellit’, filmi që bëri bashkë Irene Pappas dhe Piro Milkanin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Regjisori Piro Milkani ka interpretuar në krah të aktores me origjinë shqiptare Irene Pappas, në një film.

Në emisionin Sot në Euronews Albania regjisori i njohur kujtoi se si e kishte fituar rolin në krah të aktores me origjinë shqiptare, të cilën në mënyrë të pabesueshme nuk kishte mundur ta takonte.

“Regjisori i filmit L’America vendosi të më marrë në rol dhe u bëra partner i Mikele Plaçido. 28 vjet më parë ishim të ftuar në festivalin e Venecias. në ‘97 ndodhesha në festivalin ndërkombëtar të filmit në Selanik dhe aty njoha regjisorin Bernardo Bertoluçi dhe një regjisor qipriot. Pas 6 muajsh më vjen propozimi të luaj një rol në filmin e tij, Treni niset drejt qiellit’. Në film luaj rolin e një dirigjenti rus në kohën e Stalinit. Nuk e dija që luante Irene Pappas, ai më tha që ti do jesh partneri i Papas. Ka ndodhur në pranverë të ‘98 dhe pas 4 muajsh u emërova ambasador në Çeki dhe e harrova këtë histori. Kur më vjen telefonata se duhet të kthehesha në Qipro të vazhdoja xhirimet. Aty mësova të pabesueshmen se Papas e kishte xhiruar pjesën e vet dhe unë duhet të xhiroja timen ndaj nuk munda ta takoja”, kujton regjisori.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×