English

Trump nuk paguan dot gjobën/ Ish-presidenti: Nuk i zotëroj 464 mln $ cash

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Donald Trump nuk po gjen dot një kompani private që t’i huazojë 464 milionë dollarë, që ai duhet të paguajë në kuadër të një vendimi gjyqësor.

- Advertisement -

Ish-presidenti duhet të paguajë shumën e madhe në formë kesh, ose duke siguruar një obligacion në mënyrë që të vazhdojë apelimin e çështjes, ku akuzohet për mashtrim.

Nëse nuk do të mund ta bëjë këtë brenda 25 marsit, ai do të përballet me shanset që disa nga asetet e tij në prona të patundshme të konfiskohen me urdhër të prokurorit të përgjithshëm.

Trump tha se sigurimi i një obligacioni të përmasave të tilla ishte “praktikisht i pamundur”. Për një tarifë, kompania që ofron obligacionin duhet të garantojë të gjithë shumën në gjykatën e Nju Jorkut.

Më pas, shuma në fjalë duhet paguar nëse zoti Trump humbet apelin dhe nuk është në gjendje ta shlyejë atë personalisht.

Në deklaratën e tij, ish-presidenti tha se shuma që i kërkohej ishte e pamundur të ofrohej nga një kompani, përfshirë një të suksesshme si ajo e tij.

“Kompanitë që ofrojnë obligacione nuk kanë pasur të bëjnë me përmasa të tilla financiare më parë”, tha ish-shefi i Shtëpisë së Bardhë.

Për të siguruar një kontratë të tillë, një person duhet t’i tregojë kompanisë që e ofron atë se ka likuiditet të mjaftueshëm; pra, të ardhura në formë kesh, plus aksione që mund të shiten shpejt, me qëllim për të mbuluar shumën.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?