Turqia dënon nipin e Gylenit për terrorizëm

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nipi i klerikut Fethullah Gylen ka përfunduar në burg pasi u akuzua për terrorizëm, kanë raportuar mediat turke të martën.

Selahaddin Gylen u dënua me 3 vite dhe 4 muaj burg të martën në Ankara pas pretendimeve se ishte ‘i përfshirë në një organizatë terroriste’.

Ai ishte në kërkim nga Interpoli me kërkesë të Turqisë dhe u arrestua në Kenia në tetor të vitit 2020.

- Advertisement -

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka fajësuar Fetullah Gylenin si personin kyç pas grushtit të shtetit të pasuksesshëm ndodhur në 2016 dhe e ka cilësuar aleatin e tij të dikurshëm ‘lider terrorist’.

Gyleni, prej vitesh banor në Shtetet e Bashkuara, i ka hedhur poshtë gjithmonë akuzat se ishte i përfshirë në puçin kundër presidentit turk.

Asokohe u arrestuan dhjetëra mijëra persona me pretendimin se ishin pjesë e lëvizjes Gyleniste.

Që prej 2016, Ankaraja gjurmon pjesëtarët e dyshuar të kësaj lëvizje që jetojnë jashtë vendit, dhe pohon se ka ‘riatdhesuar’ disa dhjetëra persona.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi do të nisë...

“Basha të na bashkohet”, Duka: Çdo aksion opozitar është pozitiv

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka tha në një intervistë për Euronews Albania se për të çdo aksion opozitar është pozitiv. Ai tha se...

Shefi siçilian i mafias Messina Denaro, në “komë të pakthyeshme”

Shefi sicilian i mafias, Matteo Messina Denaro, i arrestuar pas tri dekadash arratie, është në gjendje kome në spital dhe nuk mund të ushqehet...

TË FUNDIT

Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi do të nisë...

“Basha të na bashkohet”, Duka: Çdo aksion opozitar është pozitiv

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka tha në një intervistë për Euronews Albania se për të çdo aksion opozitar është pozitiv. Ai tha se...

Shefi siçilian i mafias Messina Denaro, në “komë të pakthyeshme”

Shefi sicilian i mafias, Matteo Messina Denaro, i arrestuar pas tri dekadash arratie, është në gjendje kome në spital dhe nuk mund të ushqehet...

Norvegjia arreston ish-komandantin e Wagnerit, tentoi të kthehej në Rusi

Policia në Norvegji e ka arrestuar ish-komandantin e grupit mercenar Wagner, nën dyshimet se ai ka tentuar ta kalojë ilegalisht kufirin për t’u kthyer...

Pranimi i fajësisë nga McGonigal/ Bardhi: Të përgjigjet dhe drejtësia shqiptare

Kryetari i Grupit Parlamentar të PD Gazment Bardhi ka reaguar mbi pranimin e fajësisë nga McGonigal përpara drejtësisë amerikane. Bardhi kujton se e ka...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×