U kapën për vrasje në tentativë, jepet masa e sigurisë për 2 të rinjtë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata e Elbasanit shpalli sot masën e sigurisë arrest me burg për të arrestuarit Brikin Rusta, Emanuel Rrapushi të cilët u kapen për tentativë vrasje si edhe Bojken Bahiti i cili u arrestua pasi iu gjetën në banesë drogë, armë dhe municion luftarak.

2 armë zjarri (1 kallashnikov dhe 1 PMSH), municion luftarak, lëndë narkotike cannabis sativa dhe një radio si të Policisë.

Më datë 26.05.2023 Policia Elbasan njoftoj finalizimin e operacionit të koduar Plani ku një grup të rinjsh do ekzekutonin një person tjetër. Gjatë operacionit janë arrestuar shtetasit Brikin Rusta, Boiken Bahiti, Emanuel Rrapushi si dhe u shpall në kërkim shtetasi Klaudjo Sulmina. Këto shtetas dyshohet se do të ekzekutonin Mariglen Hidën.

- Advertisement -

Në dëshminë e tij para OPGJ, Emanuel Rrapushi ka deklaruar se:

“Kam qenë duke pirë kafe tek një lokal, tek tabakino kur më erdhi Brikin Rusta më tha hajde të pimë një cigare hashash. Shkova me të dhe me Boiken Bahitin i njohur ndryshe me pseudonimin KANADEZI. Kemi shkuar përball shtëpisë së Kanadezit dhe aty Brikin Rusta ka nxjerr nga xhupi një armë tip Kallashnikov ak47 dhe në moment që e nxjerr i bie karikatorja nga Foleja.

Aty u tremba dhe i kam thënë që unë nuk kam ardhur për këtë punë dhe u largova. E gjithë skena është filmuar nga kamerat të sigurisë të shtëpisë së  kanadezit.” Ka deklaruar para OPGJ Emanuel Rrapushi një prej të arrestuarve në kuadër të operacionit PLANI.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×