U sekustruan 430 kg kokainë, pamjet e megaoperacionit antidrogë në Fier

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia ka publikuar pamjet e magaoperacionit antidrogë të koduar “Konsistenca”, i zhvilluar nga Policia e Shtetit, nën drejtimin e SPAK, dhe në bashkëpunim me Policinë malazeze dhe agjencitë e tjera ligjzbatuese.

Siç shihet në video, forca të shumta të policisë kanë zbarkuar te shtëpia e ish-kryetarit të Komunës Frakull Viktor Çervanaku në Fier, aty ku ishte dhe laboratori i drogës.

Në pamje shihet dhe sasia e plehut, brenda së cilës ishte fshehur kokaina që kapte vlerën prej 40 milionë eurosh.

- Advertisement -

Mësohet se 430 kilogramë kokainë që ndodheshin brenda plehut, u transportua nga Kolumbia fillimisht në portin e Pireut në Greqi, më pas në Portin e Barit në Itali, Mal të Zi dhe destinacion të fundit, Shqipërinë.

Strukturat e Policisë në kuadër të këtij operacioni kanë kryer kontrollin e 14 ambienteve, në qytete të ndryshme (Tiranë, Lushnjë dhe Fier), dhe si rezultat, janë sekuestruar: 6 armë zjarri, 2 armë gjahu, municion luftarak, rreth 16 000 euro dhe 20 paleta me rreth 24 ton “pleh artificial”.

Deri më tani janë arrestuar 10 persona ku mes tyre është edhe drejtori i drejtorisë në OSHEE, Viktor Çervanaku dhe i vëllai, Zenel Çervanaku.

Të arrestuarit e tjerë, janë Denilson Çervanaku, Enxhi Ferhati, Nikolin Gjolena, Klajdi Vrioni (Kodra), Julain Malaj, Redion Meshi, Bledar Matoshi dhe Marildo Rona.

Nikolen Gjelona është personi i cili është arrestuar në rolin e financuesit, ndërsa Klajdi Kodra siguronte tregun për shitjen e kokainës që do të përfitohej nga një proces kimik, pasi ishte lënda narkotike ishte përzierë me pleh kimik.

LEXONI GJITHASHTU

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Atentati në Rrëshen| Tre të plagosurit dërgohen te Trauma, si është gjendja e tyre

Si pasojë e të shtënave me armë zjarri, ku mbeti i vrarë Martin Bardhi, u plagosën dhe tre persona të tjerë, të cilët janë...

Sveçla për Euronews: Po vazhdojmë kontrollet, kemi gjetur armatime të tjera

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ishte këtë të martë në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania ku ka treguar se...

Svelça: Armatimet që gjetëm kapin vlerën 5 milion euro, janë të viteve 2021-2022

Ministri i Brendshëm Xhelal Svelça ka dhënë një intervistë ekskluzive për Euronews Albania ku foli në lidhje me situatën në Veri të Kosovës, ku...

TË FUNDIT

Atentati në Rrëshen| Tre të plagosurit dërgohen te Trauma, si është gjendja e tyre

Si pasojë e të shtënave me armë zjarri, ku mbeti i vrarë Martin Bardhi, u plagosën dhe tre persona të tjerë, të cilët janë...

Sveçla për Euronews: Po vazhdojmë kontrollet, kemi gjetur armatime të tjera

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ishte këtë të martë në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania ku ka treguar se...

Svelça: Armatimet që gjetëm kapin vlerën 5 milion euro, janë të viteve 2021-2022

Ministri i Brendshëm Xhelal Svelça ka dhënë një intervistë ekskluzive për Euronews Albania ku foli në lidhje me situatën në Veri të Kosovës, ku...

Sveçla: Radoiçiç udhëhoqi grupin terrorist, tani ndodhet në spital në Beograd

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës Xhelal Sveçla ka folur këtë të martë për Euronews Albania ai tha se ende nuk ka një...

Publikohet video e Milan Radoiçiç duke udhëhequr grupin terrorist në Kosovë

Ministri i Brendshëm Xhelal Sveçla ka publikuar në rrjetin social facebook, një video ku shihet nënkryetar i Listës Serbe, Milan Radoiçiç, në krye të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×