Ukraina kërkon garanci ndërkombëtare për negociatat me Rusinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rustem Umerov ishte anëtar i delegacionit të dërguar nga Kievi për të marrë pjesë në negociatat me përfaqësuesit e Rusisë në Turqi. Një parlamentar tatar i Krimesë, Umerov mbron interesat e Ukrainës.

Euronews foli me të lidhur me masakrat e kryera nga trupat ruse në qytetin e Buçës.

“Është një gjenocid, një krim lufte. Prandaj duhet që gjykata e Hagës të punojë mbi këtë rast. Kjo është e vetmja mënyrë për drejtësi”, tha Umerov.

- Advertisement -

Umerov ndan të njëjtën frikë të qeverisë ukrainase se tmerri i asaj që ndodhi në Buça nuk do të jetë i vetmi në këtë luftë.

“Masakrat nuk po ndodhin vetëm në Kiev, por edhe në Çernihiv, Kharkiv dhe qytete të tjera. Nuk e dimë ende se çfarë do të shohim në Kherson dhe Zhaporizha, që janë të pushtuara. Nuk besojmë se ka progres me tërheqjen ruse. Janë forcat tona që po mbrojnë territorin tonë dhe kemi një lidership të mirë. Në fund të ditës ne duam që kjo luftë të mbarojë, prandaj thash se duhet të vazhdojmë negociatat”, u shpreh Umerov.

Sa i takon negociatave, Rustem Umerov thotë se prioritet është marrja e garancive nga komuniteti ndërkombëtar dhe vetëm atëherë procesi mund të vijojë, pasi Kievi nuk u beson premtimeve ruse.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×