English

Ukraina në ‘krizë’ për municion, Gjermania i premton 180 mijë predha artilerie

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjermania ka premtuar 180,000 predha artilerie si pjesë e një nisme të udhëhequr nga Çekia për t’i siguruar Ukrainës më shumë municion.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, të cilat citojnë Ministrinë gjermane të Mbrojtjes, predhat do të kushtojnë 576 milion € (492 milion £), dhe është shtesë e një pakete ndihme prej 478 milion € për Kievin, e njoftuar së fundmi nga ministri i Mbrojtjes, Boris Pistorius.

Ukraina ka nevojë urgjente për municion artilerie, pasi ajo harxhon furnizimet teksa mbrohet kundër forcave ruse.

Një vlerësim i fundit nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se Rusia “ruan një avantazh të konsiderueshëm sasior” në konflikt, pasi ajo tejkalon ushtrinë e Ukrainës në numrin e municioneve dhe pajisjeve.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×