Ukraina: Njësi të ushtrisë ruse po vendosën në Bjellorusi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtria e Ukrainës ka njoftuar se disa njësi të forcave të armatosura të republikës së Bjellorusisë vazhdojnë misionet e tyre në zonat në kufi me Ukrainën. Kurse, disa njësi të trupave territoriale të Forcave të Armatosura Ruse, vazhdojnë vendosjen e tyre në territorin e Bjellorusisë.

Sipas njoftimit të ushtrisë së Ukrainës, ka dështuar një tentativë evakuimi mjekësor i rusëve.

“Ata u përpoqën të kalonin kufirin shtetëror të Ukrainës në territorin e Rusia, pala ruse nuk e la të kalonte kolonën ushtarake për disa arsye dhe e ktheu atë. Sipas raportimeve, disa nga ushtarët e armikut nuk kishin mbijetuar gjatë kësaj lëvizjeje për shkak të mungesës së kujdesit të duhur mjekësor. Një pjesë tjetër e pushtuesve të plagosur rëndë, më shumë se 50, u transportuan në një spital fushor të vendosur në spitalin qendror të rrethit Troits’ke”, thuhet në njoftim.

- Advertisement -

Gjatë ditës së 21 prillit, Rusia nisi tri herë raketa, 30 herë sulme ajrore dhe më shumë se 50 herë sulme MLRS.

“Mundësia e sulmeve të mëtejshme raketore dhe ajrore në të gjithë Ukrainën mbetet e lartë. Fokusi kryesor i kundërshtarit janë operacionet sulmuese në akset Bakhmut, Avdiivka, Mar’inka dhe Shakhtars’ke. 53 herë sulme u zmbrapsën. Qyteti i Bakhmut mbetet në epiqendrën e luftimeve”, njofton ushtria e Ukrainës.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lufta në Gaza, Izraeli urdhëron evakuimin e banorëve në Khan Younis

Izraeli ka urdhëruar banorët të largohen nga qendra e qytetit kryesor jugor të Gazës, Khan Younis, gjatë natës dhe ka sulmuar këtë zonë. Sipas mediave...

Punoi për të varfërit, sot 44-vjetori i ndarjes së ‘Nobelit’ për Shën Terezën

Si sot, më 10 nëntor të vitit 1979, shqiptarja Gonxhe Bojaxhi e njohur si Nënë Tereza mori çmimin “Nobel” për Paqe në Oslo të...

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

TË FUNDIT

Lufta në Gaza, Izraeli urdhëron evakuimin e banorëve në Khan Younis

Izraeli ka urdhëruar banorët të largohen nga qendra e qytetit kryesor jugor të Gazës, Khan Younis, gjatë natës dhe ka sulmuar këtë zonë. Sipas mediave...

Punoi për të varfërit, sot 44-vjetori i ndarjes së ‘Nobelit’ për Shën Terezën

Si sot, më 10 nëntor të vitit 1979, shqiptarja Gonxhe Bojaxhi e njohur si Nënë Tereza mori çmimin “Nobel” për Paqe në Oslo të...

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Veto e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim në Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×