English

Vaksina kundër kancerit tek vajzat, Daja: Aplikohet që në moshën 13 vjeç

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përgjegjësia e Programit Kombëtar të Vaksinimit, Rovena Daja u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se tashmë po aplikohen tek vajzat vaksinat kundër kancerit.

- Advertisement -

“Tashmë të gjitha vajzat që në moshën 13 vjeç do të kenë mundësinë të vaksinohen falas me vaksinën e HPV-së. Kjo nuk është një vaksinë e re, është një vaksinë që në botë po përdoret që në vitin 2006 dhe ka dhënë rezultate”, u shpreh znj. Daja.

Ajo sqaroi më tej se të gjitha vajzat mund të vaksinohen në qendrat shëndetësore.

“Programi është i shtrirë gjatë gjithë vitit në luftën kundër kancerit. Ka shumë prindër që ua kanë blerë vajzave të tyre dhe i kanë përdorur. Kemi kërkesa për shumë vajza jo vetëm 13-vjeç, por edhe 14 dhe 15-vjeç”, tha ajo më tej.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?