English

Vaksinimi i fruthit, Tomini: Përmirësohet situata, mbulesa vaksinale arrin në 94%

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Frika nga Covid e përzier me paranojën e disa prindërve se vaksina e fruthit shkakton autizëm, bëri që niveli i vaksinimit të fëmijëve zbres në nivelin e 79% në të gjithë botën. Edhe Shqipëria pësoi rënie të shifrave të fëmijëve të vaksinuar, por tashmë  sipas drejtoreshës së ISHP Eugena Tomini, situata po përmirësohet.

- Advertisement -

 “Gjatë periudhës së Covid dhe post Covid patëm një rënie ndoshta dhe hezitimi përkundrejt strukturave shëndetësore, për shkak të Covid, transmetueshmërisë,  por sigurisht që vaksina e fruthit ka dhe një impakt tjetër sepse janë disa grupe hezituese që e vonojnë aplikimin e  vaksinës, aktualisht kemi një përqindje vaksinale me dozë të parë dhe dozë të dytë, me dozë të parë shkon 86-87% me dozë të dytë shkojmë 93-94%”,-tha Eugena Tomini, drejtore e ISHP-së.

Ekspertët thonë se fëmijët nuk janë të mbrojtur deri në imunizimin e plotë me dy doza, ndaj edhe rekomandohet vaksinimi.

Rekomandohen të gjithë prindërit të kryejnë aplikimin në kohë të vaksinës, mbron më shumë fëmijën tënd duke e aplikuar vaksinën sesa e privon atë nga një jetë e shëndetshme, sepse klinikisht fruthi është sëmundje vdekjeprurëse dhe jep pasojat e veta, por të parandalojmë në kohë dhe mundësia është në moshën 12 muajsh dhe rivaksinimi 5 vjeç”,-tha drejtorja e ISHP-së.

Organizata Botërore e Shëndetësisë, ju ka bërë thirrje të gjitha shteteve që të marrin masa për të rritur mbulesën vaksinale deri në 95% me dy doza, domosdoshmëri kjo për të mbrojtur popullatën nga shpërthimet epidemike.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×