Valëviti flamurin me “Shqipërinë e Madhe”, policia në RMV në kërkim të autorit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministria e Brendshme e Maqedonisë së Veriut nuk po arrin të identifikojë personin që ngriti flamurin me hartën e Shqipërisë së Madhe në tubimin e datës 11 gusht, kur në Tetovë ishte i ftuar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Për këtë, policia ka publikuar një fotografi të personit duke kërkuar ndihmën e qytetarëve të cilët i fton që të informojnë stacionin policor më të afërt nëse kanë informacion.

Për dy kryetarët e komunave Çair dhe Tetovë tashmë janë ngritur kallëzime penale për mos respektim të ligjeve të vendit duke shpalosur vetëm flamurin shqiptar dhe jo edhe atë shtetëror.

- Advertisement -

Vizita pak ditë më parë e Albin Kurtit në komunat me shumicë shqiptare në Maqedoninë e Veriut u shoqërua me debate në opinionin publik maqedonas, shkak për këtë u bë valëvitja e flamurit të Shqipërisë së Madhe dhe sipas krerëve më të lartë të politikës në Maqedoninë e Veriut sjellja e përdorur gjatë asaj vizite ishte nacionaliste.

Reagime të ashpra pati edhe në Beograd, ku presidenti serb, Aleksandar Vuçiç akuzoi kryeministrin Kurti se përbën kërcënim për shtetet fqinje ku banojnë shqiptarët.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Çekia dhe Poloni rrisin kontrollet në kufi me Sllovakinë për shkak të emigrantëve

Republika e Çekisë dhe Polonia kanë ndërmarrë veprime të bashkërenduara më 3 tetor për rritjen e kontrolleve përgjatë kufijve të tyre me Sllovakinë, për...

Makina përplas 12-vjeçarin, largohet nga vendi i ngjarjes

Një aksident ka ndodhur, rreth orës 13:30, në aksin rrugor Fushë Krujë-Kamëz, ku një automjet ka përplasur një fëmijë të mitur të moshës 12-vjeçare. Policia...

Bie besimi te ndërtimi, BSH: Treguesi i ndjesisë ekonomike u ul në shtator

Raporti periodik që nxjerr Banka e Shqipërisë, për vrojtimin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, tregon se pritshmëritë për ekonominë ranë me 2.4 pikë,...

TË FUNDIT

Çekia dhe Poloni rrisin kontrollet në kufi me Sllovakinë për shkak të emigrantëve

Republika e Çekisë dhe Polonia kanë ndërmarrë veprime të bashkërenduara më 3 tetor për rritjen e kontrolleve përgjatë kufijve të tyre me Sllovakinë, për...

Makina përplas 12-vjeçarin, largohet nga vendi i ngjarjes

Një aksident ka ndodhur, rreth orës 13:30, në aksin rrugor Fushë Krujë-Kamëz, ku një automjet ka përplasur një fëmijë të mitur të moshës 12-vjeçare. Policia...

Bie besimi te ndërtimi, BSH: Treguesi i ndjesisë ekonomike u ul në shtator

Raporti periodik që nxjerr Banka e Shqipërisë, për vrojtimin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, tregon se pritshmëritë për ekonominë ranë me 2.4 pikë,...

Molliqaj: Të kthehet diskutimi në një proces tjetër, si ripërcaktimi i kufijve

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania ku dha edhe një mesazh për kryeministrin e Kosovës, Albin...

Kreu i Komunës së Preshevës: Jemi në gojën e ujkut, po na sulmojnë, jemi shënjestra

Kreu i Komunës së Preshevës Shqipërim Arifi është shprehur se Kosova duhet të jetë në mbështetje të tyre. Në një intervistë për Euronews Albania, ai...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×