Varianti EG.5 i COVID përhapet me shpejtësi në SHBA e Britani, simptomat e shfaqjes

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një nënvariant i ri i coronavirusit me përhapje të shpejtë që shkakton Covid-19, i mbiquajtur “Eris”, por i njohur zyrtarisht si EG.5, kohët e fundit u bë lloji më i përhapur në SHBA sipas vlerësimeve të fundit zyrtare.

Sipas një vlerësimi të CDC, nga e shtuna varianti EG.5 përbën afërsisht 17 për qind të të gjitharasteve me Covid në SHBA, duke e bërë atë llojin më dominues të sëmundjes.

Ky numër është një rritje nga afërsisht 12 për qind përqindje e rasteve të variantit EG.5 midis të gjitha llojeve në një llogaritje të 22 korrikut. Varianti është raportuar gjithashtu në disa vende.

- Advertisement -

Rreziqet nga Covid kanë rënë ndjeshëm me vaksinimet, por variante të reja kanë vazhduar të shfaqen. Varianti EG.5 ekziston nën familjen e shtameve Omicron që filloi të qarkullonte në fund të vitit 2021 dhe që atëherë ka lindur disa mutacione.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

TË FUNDIT

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×