Vdekja e 31-vjeçarit në dhomën e sigurisë, Avokatja e Popullit radhit shkeljet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokatja e popullit Erinda Ballanca bëri një analizë së dhomës së sigurisë në komisariatin e Kavajës ku vdiq të mërkurën 31-vjeçari Ilvi Meta.

Në emisionin “Sot” në Euronews Albania, ajo tha se oficerët e policisë që kanë qenë në turn, e të cilët janë arrestuar pas ngjarjes, kanë treguar neglizhencë në lidhje me rastin, i cili nuk do të kishte ndodhur po të kishin qenë vigjilentë.

Gjithmonë, duke pasur në konsideratë njërën pistë, atë që policia mban kryesoren, që është vetëvarja me lidhësen e kapuçit të tij.

- Advertisement -

Pista e dytë është mundësia e një vrasje brenda komisariatit.

Avokatja dhe se policët kanë bërë shkelje të rregullave të policisë së shtetit në momentin e kontrollit të të ndjerit, pasi ai mbante mbi trup një mjet potencial për vetëvrasje, që ishte lidhësja e kapuçit.

“Personi ka pasur një lidhëse që është mjet i ndaluar me rregullore të policisë së shtetit”, u shpreh avokatja.

Ballanca vuri në dukje një element të rëndësishëm brenda dhomës, në derën e hekurit që ndan dhomën me pjesën e lavamanit. Kjo derë ka një shufër hekuri horizontale, ku dallohet edhe lidhësja e këpucëve që pretendohet se Ilvi ka përdorur për të varur veten.

“Ka rregulla edhe se si duhet të jetë ndërtuar dhoma e sigurisë, që ka të bëjë me mënyrën e ndërtimit të zgarës, që ndan pjesën e lavamanit me dhomën. Aty ka një hekur horizontal i cili sipas rregullores së policisë së shtetit sepse krijon mundësi potenciale për vetëvrasje”, u shpreh avokatja.

“Hekuri horizontal mund të vendoset vetëm deri në 60 cm mbi tokë”, shtoi ajo.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Në kuadër të operacionit policor të koduar “Territor i Pastër”,  ditën e sotme në Krujë janë kultivuar 108 bimë narkotike. Policia bën m e dije...

TË FUNDIT

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Në kuadër të operacionit policor të koduar “Territor i Pastër”,  ditën e sotme në Krujë janë kultivuar 108 bimë narkotike. Policia bën m e dije...

Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon për Euronews marrjen e dokumentit

Kryeministri Edi Rama, njoftoi ditën e djeshme përmes një konference për shtyp, se i ka dorëzuar kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrit francez Emanuel...

EMRI| Grabitet banesa e gjyqtares së Durrësit

Shtëpia e një gjyqtareje në Durrës është grabitur. Shpëtime Pitaku është gjyqtarja e grabitur e cila ka shkuar këtë të premte në polici ku...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×