English

Vdekja e të arrestuarit për inceneratorët, KSHH: Po pengohet hetimi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Enver Sheshi, një nga të arrestuarit për aferën e inceneratorit të Fierit, ka ndërruar jetë në urgjencën e QSUT-së më 8 janar.

- Advertisement -

Ai doli nga burgu, u transportua në spital dhe aty ndërroi jetë si pasojë e një arresti kardiak.

Nisur nga informacionet e përçuara në media Komiteti Shqiptar i Helsinkit (KSHH) ngarkoi një grup monitorimi për të verifikuar në terren këtë ngjarje.

Këtë të premte KSHH ka bërë me dije përmes një komunikate zyrtare se vëzhguesit e saj shkuan në disa organe përkatëse dhe nuk kanë marrë informacionin e duhur.

Komiteti Helsinkit shtoi në deklaratë se vëzhguesit u paraqitën edhe pranë dy institucioneve të tjera si Drejtoria e QSUNT dhe Instituti i Mjekësisë Ligjore.

Pranë QSUNT, pas një kohe të gjatë pritje, u informuam se duhet të bënim një kërkesë për informacion. Përfaqësuesit e IML na komunikuan që nuk kishin dalë ende rezultatet e autopsisë (të cilat vononin deri në 30 ditë) dhe duhej të dërgonim një kërkesë për informacion për çdo dokument që kërkonim prej tyre.

“Në çështjen në fjalë, rezervat për dhënie informacioni ndaj një organizate të njohur për misionin e saj, sikurse është KSHH janë të panevojshme dhe krijojnë dyshime të arsyeshme në sytë e një vëzhguesi të paanshëm e objektiv, për arsyen e refuzimit të informacionit,” – thuhet në deklaratën e komitetit.

KSHH i ka sugjeruar Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, si organi i ndjekjes penale që për çështje që nuk përbëjnë sekret hetimor, të informojë publikun për veprimet që ka kryer dhe po kryen kjo prokurori për çështjen dhe sidomos familjarët e viktimës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?