Vështirësitë e një fermeri në Shqipëri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prej 20 vitesh fermer, Bujar Çali ka investuar në fshatin Ndroq të Tiranës në ndërtimin e serës, së bashku me gruan e tij, Qamilen.

“Me bashkëshorten zgjohemi në mëngjes rreth orës 5 ose 5:30 dhe deri në darkë, merremi vetëm me serën ku i shërbejmë bujqësisë. Unë përgjithësisht merrem me produktet si spinaq dhe sallatë e asgjë tjetër sepse të tjerat kanë më shumë mundim dhe është më e vështirë t’i prodhosh,” – u shpreh Bujari.

Për programin “Mirëmëngjes” ai theksoi se prodhimet e zarzavateve i shesin me çmime nën koston e prodhimit.

- Advertisement -

Çmimet e larta të inputeve bujqësore janë të papërballueshme, po ashtu edhe mungesa e ujit për vaditje është një nga problematikat e përditshmërisë.

Ndërkohë, deri më sot nuk kanë arritur të përfitojnë subvencione.

“Spinaqi para 2-3 javësh ishte 15 mijë lekë, ndërsa sot ka shkuar 35 dhe nuk e gjejmë dot, kërkojmë farë me mik, pesticidet dhe spërkatësin. E para janë totalisht jashtë çdo lloj norme, ku vuajmë edhe pjesën se nuk ka shumë kontrolle në depot farmaceutike. E tregtoj këtë spinaq në treg me 40 lekë kg, të cilës po ti bësh llogaritë të thjeshta fare, ta shesësh, punimi, spërkatja, fara i bie që nuk përfitoj asgjë. Ujin e kam nxjerrë vetë me shpenzimet e mia,” – tregoi fermeri.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×