VIDEO/ Banorët e Laçit hapin dyert e banesave për turqit: I presim në shtëpitë tona

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kamera e Euronews ishte këtë të mërkurë në qytetin e Laçit, ku mori disa përjetime të qytetarëve në lidhje me tërmetin shkatërrimtar që goditi Turqinë dhe Sirinë.

Gazetarja Ortenca Budlla tha se qytetarët u shprehën të gatshëm për të mbajtur në banesat e tyre shtetas turq të prekur nga tërmeti. Kjo sipas tyre ishte në shenjë falenderimi për financimin e projektit të rindërtimit në qytet nga qeveria turke.

Duke qenë se një eksperiencë të tillë e përjetuan vetë pak kohë më parë, qytetarët u shfaqën të prekur dhe u shprehën se Shqipëria duhet të ndihmojë sa të mundet popullin turk.

- Advertisement -

“Na u rikujtuan momentet e tërmetit, se dhe ne i kemi përjetuar vetë. Jemi të prekur se është një fatkeqësi shumë e rëndë që i ndodhi popullit turk. T’i ndihmojmë sa të mundemi”, tha një qytetar.

Qytetarët i shprehën ngushëllime të gjithë shtetasve turq dhe sirianë që humbën familjarët e tyre.

“Në 2019 që ishte një tërmet afërsisht i njëjtë, por me përmasa më shkatërruese në Turqi.

I jam mirënjohës presidentit Erdogan për “Rindërtimin”, i shpreh ngushëllime të gjitha familjeve që kanë humbur të afërmit. Dhe po të qe mundësia aq sa të jetë e mundur t’i ndihmojmë”, tha një tjetër qytetar.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

TË FUNDIT

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

Zbardhen emrat e kandidatëve për 13 bashkitë e qarkut Fier dhe Vlorë

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet loakle...

Zbardhen emrat e kandidatëve të PS në qarkun e Durrësit (EMRAT)

Janë zbardhur emrat e kandidatëve për bashkitë e qarkut të Durrësit në zgjedhjet e 14 majit. Vihet re se në këtë qark nuk ka asnjë...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×