Kandidatja për kreun e FRPD-së: Zgjedhjet me probleme, s’kishim listën e votuesve

Anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Barbara Doda e cila për kreun e FRPD, thotë se procesi i votimit në këtë forum kishte...

TË FUNDIT

Çumani: Situata në “Zyber Hallulli” është shumë e rëndë, fëmijët përdorin hashash

Drejtori i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, ka komentuar raportin e KLSH, ku janë gjetur disa shkelje pas...

TOP VIDEOS

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të parë në Europë dhe të dytë në botë, përsa i përket normës së...

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...

Çumani: Qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po privatizohet. Thirrja për Ramën e SPAK

Drejtor i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, shprehet se qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po gllabërohet nga...

Nisma e BE-së, karikues universal për celularët dhe tabletat nga viti 2024

Me një shumicë dërrmuese prej 602 votash pro, përballë 13 kundër dhe 8 abstenim, Parlamenti Evropian miratoi rregulla të reja për një karikues universal...

ALBANIA

Gazetari: Hakerat kryen sulmet kibernetike nga territori shqiptar

Gazetari Fatos Mahmutaj thotë se hakerat iranianë kryen sulmet kibernetike ndaj sistemeve digjitale dhe qeveritare, teksa ndodheshin në territorin shqiptar. Në një intervistë për Euronews...

Humb jetën 2-vjeçari në Itali nga mbidoza e hashashit

Nicolo Feltrin, 2-vjeçar nga Longarone, ka humbur jetën në spitalin në Pieve di Cadore, për shkak të mbidozës së hashashit. Mediat e huaja, bëjnë me...

Jo ‘Memex’, por TIMS, të dhënat të përpunuara nga rubrika ‘raport ngjarjesh’

Të dhënat e fundit të publikuara nga hakerat e dyshuar iranianë nuk janë të sistemit operativo-policor MEMEX por janë në vazhdën e hekarimit të...

Si e mori emrin Europa?

Edhe pse është e vështirë të gjesh një njeri të vetëm në planet që nuk di për ekzistencën e saj, janë të shumtë ata...

MAQEDONIA E VERIUT

‘Më kërkuan para’, gazetari tregon bisedën me hakerat iranianë pas sulmit kibernetik

Gazetari Fatos Mahmutaj deklaroi se ka komunikuar me hakerat iranianë, pas sulmit kibernetik ndaj sistemeve digjitale dhe qeveritare në muajin korrik. Në një intervistë për...

Fëmijët të rrezikuar nga skolioza, OBSH: Pesha e çantës sa 1/10 e peshës trupore

Viti i ri shkollor sapo ka nisur dhe një nga problematikat që është identifikuar është pikërisht pesha e madhe e çantave të shkollës. Kjo...

Radhë tek qendra e konsultave/ Qytetarët presin me orë për të marrë shërbimin

Merjuze Merkaj është nisur në orën 5 të mëngjesit nga fshati Fratar i Mallakastrës për të kryer analizat në Tiranë. 62-vjeçares i duhet të...

Meta: Partia e Lirisë do rikthehet fuqishëm, synojmë edhe Këshillat Bashkiakë

Betejën për zgjedhjet lokale të 2023-shit, Partia e Lirisë nuk do ta fokusojë vetëm tek kandidatët për kryetar bashkie, për të cilët Ilir Meta...

KOSOVA

A do takohen Erdogan e Mitsotakis? Turqia e Greqia marrin pjesë në forumin në Pragë

Në 6 tetor liderët e Bashkimit Europian do të takohen në forumin e Çekisë, por në këtë mbledhje është e ftuar edhe Turqia, Shqipëria,...

FOTO | 23-vjeçari qitës dhe ‘kontraktor’ i vrasjeve me pagesë

23-vjeçari Kevin Zeneli i njohur dhe me mbiemrin Suçi rezulton të jetë një person kyç në ekzekutimet dhe tentativat e vrasjeve që u zbardhën...

Propozimi për rritjen e taksës së pronës, çmimet referencë zëvendësohen me të tregut

Ministria e Financave po punon për një ligj të ri që do të ndryshojë vlerën e taksës së banesave. Diskutimet janë në fazën fillestare,...

Fevziu: Në Tiranë ndërtime në çdo cep, janë miliona euro të investuara kot

Gazetari Bledi Fevziu është shprehur se problemi në Tiranë, është se po ndërtohet pa leje në çdo cep të kryeqytetit. Në një intervistë për Euronews...

EVROPA

Shpenzimet e shqiptarëve në arsim u rritën me 6,1 për qind në 2021

Shpenzimet mesatare mujore për një familje me katër vetë nuk ndryshuan në vitin 2021 në krahasim me 2020, por shqiptarët shpenzuan më shumë për...

634 mln euro nga biznesi i huaj, Italia shton flukset, tërhiqet Turqia

Fluksi i investimeve nga bizneset e huaja arriti në 634 mln euro në pjesën e parë të vitit. Rritja është 8% në raport me...

Mbi 126 mijë biznese në vend, rritje me 8.3% nga viti i kaluar

Në vendin tonë numërohen mbi 126 mijë biznese aktive. Shifra flet për rritje të tyre në raport me vitin e kaluar, ndërsa numri i...

‘Ethet’ e garës, kush janë kryebashkiakët që do rikonfirmojë Rama

Kur na ndajnë 8 muaj nga zgjedhjet lokale, ethet elektorale për kandidatët që do të garojnë kanë nisur. Socialistët që janë në pushtet që prej...

BOTA

Borissov në kërkim të koalicionit, heq dorë nga posti i kryeministrit

Ish-kryeministri bullgar Boyko Borisov deklaroi këtë të martë se partia e tij e qendrës së djathtë, Qytetarët për Zhvillimin Evropian të Bullgarisë (GERB) do...

“Pas parave të pista futen dhe kriminelët”, Fevziu: Jam kundër amnistisë fiskale

Gazetari Bledi Fevziu, deklaroi se është kundër miratimit të amnistisë fiskale. Në një intervistë për Euronews Albania, gazetari theksoi se një nga arsyet që është...

Basha përgatit rikthimin, deputetët ‘presion’ gjykatës për statutin

Rreth 8 muaj para zgjedhjeve të ardhshme lokale Partia Demokratike është sërish e përçarë dhe me rrezikun konkret që të përsëris 6 marsin. Që prej...

Fshati italian që nuk flet italisht

I mbiquajtur "Provence e Vogël" e Italisë, Sancto Lucio de Coumboscuro është një fshat i izoluar në pothuajse çdo kuptim. I ndodhur pranë kufirit midis...