English

Vihet në skenën e teatrit eksperimental shfaqja me regji të Ema Andreas

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Si një mozaik verbal idesh, dëshirash, gjykimesh, dyshimesh dhe arsyetimesh, drama ‘’Dua nje vend’’ me regji te Ema Andreas u jetësua ne skenën e Teatrit Eksperimental.

- Advertisement -

Shfaqja ka padiskutim vetëm një protagonist, brezin e ri si një turmë që në sfondin e krizës shpreh frikë, ankth, por ndonjëherë edhe shpresë dhe nevojë urgjente për ndryshim.

Mirëpo, a ndërtohet një vend i ri, duke bartur në vetvete shembujt e papërsosur të një vendi të vjetër?

Duke i dhënë në mënyrë teatrale klishetë e jetës së përditshme, shfaqja dëshmon një ekzagjerim të ritualit shoqëror.

Qëllimi i dramës është të na tregojë rreth “tokës së njerëzve” kaotike, armiqësore, jo mikpritëse, të plagosur dhe të pashpresë me stofin e egër dhe të shenjtë të natyrës njerëzore.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?