English

Virozat sezonale/ Mjekët infeksionist: 90 urgjenca në ditë, rastet janë dyfishuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përhapja e viruseve gripale në popullatë ka shtuar edhe rastet e komplikuar që kanë nevojë për ndihmë të specializuar mjekësore. Në spitalin infektiv në QSUT, mjekët referojnë se janari ka shënuar rritje të këtyre rasteve.

- Advertisement -

Aktualisht në spitalin infektiv, janë 10 pacientë që po trajtohen për komplikacione të shkaktuara nga gripi dhe vetëm 1 me koronavirus.

Gripi ka regjistruar dhe viktimën e parë në fillim të muajit, janar, ndaj mjekët apelojnë që të bëhet kujdes. Ata rekomandojnë shmangien e grumbullimeve, vetëizolim në rastet kur jemi sëmurë, kontakt me mjekun dhe  përdorimin e maskave në poliklinika e spitale.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?