English

Vitet e fundit të Michelangelo, një ekspozitë arti i evoluar i artistit të Rilindjes

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një talent unik i pambrojtur nga kalimi i kohës. Një ekspozitë në Muzeun Britanik të Londrës do të tregojë punimet e fundit të Michelangelos, nga mosha 50-vjeçare deri në vdekjen e tij, 89 vjeç.

- Advertisement -

Ekspozita tregon se si krijuesi i skulpturës së Davidit dhe afreskeve të tavanit të Kapelës Sistine sfidoi vitet dhe mbeti aktiv dhe ambicioz derisa u plak.

“Mendoj se është e rëndësishme të shohim të gjithë karrierën e Michelangelos dhe kjo ekspozitë tregon vitet e fundit të tij. Duhet të kujtojmë se ai jetoi deri në 89 vjeç në një epokë kur njerëzit vdisnin 30 apo 40 vjeç. Pra, ne shohim këtu se sa pjellor ishte ai gjatë viteve të mëvonshme dhe se si stili i tij evoluoi. Ai u bë pak më i lirë dhe pak më abstrakt. Dhe kjo është një anë ndryshe e Michelangelos nga ajo që njohim”-tha Tabish Khan, kritik arti.

Veprat e tij të fundit kishin në fokus pamjet fetare dhe ikonografinë dhe ndoshta reflektonin një meditim mbi jetën dhe vdekjen. Një nga skicat e tij të fundit ishte dizajni për kupolën e Bazilikës së Shën Pjetrit në Romë, diçka të cilën ai e dinte se nuk do ta shihte kurrë të përfunduar.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?